CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu’dan 10 Kasım Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, 10 Kasım Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında şu görüşlere yer verdi;

“Atatürk, geleceği aydınlatan fikirleri ve dünya görüşü ile yüzyılın yetiştirdiği bir dahi olarak tarihe geçmiştir.

Şartlar ne olursa olsun güven, inanç ve cesaretle dünyaya meydan okumak imkansıza kafa tutmak onun ruhunda vardı. Onu Samsun’a çıkaran bu ruhtu. Henüz meclisin ve vatanın akıbeti belli değilken 23 Nisan’ı Hakimiyet-i Milliye bayramı kabul ettirende, Cumhuriyeti ilan ettirende, eğitimde devrim yapanda, Türk kadınına dünyadaki pek çok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkını tanıyan bir ruh… Onlarca yenilik, atılım ile yurdun dört bir yanına kurulan fabrikalarla Mustafa Kemal Atatürk’ün imkansıza meydan okuyan ruhu, bir insan ömrüne sığmayacak kadar büyük bir ilerlemeyi sadece birkaç yılda elde edilmesini sağlamıştır.

İşte bu nedenle Türk Milleti, sarsılmaz bir inançla sahip çıktığı ve koruduğu Cumhuriyeti ve onun temel ilkelerini daha ileriye taşıma azim ve kararlılığındadır.

Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sadece Türk milletinin ‘Ulusal Mücadele ve Çağdaşlaşma Lideri’ olarak kalmamış, tüm dünyaya örnek olan engin düşünceleriyle çağdaş bir uyanışın öncüsü ve evrensel bir hareketin de kaynağı olmuştur. ‘En büyük eserim’ diye nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak, tüm insanlığın üzerinde uzlaştığı bu büyük şahsiyeti, içinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde, her zamankinden daha fazla anlamaya ihtiyacımız vardır.

O, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma bilincine erişmiş, bağnazlıktan ve dogmalardan uzak, akılcı ve yaratıcı düşünen, gerçekçi bilgiler ışığında ileriye bakabilen, özgür bireylerin oluşturduğu çağdaş bir toplum yaratmaya çalışmıştır.

Saltanat düşkünleri, laik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nden rahatsız olanlar, onu anlamak yerine karalamayı seçmiş, asılsız iddialar ve yalanlarla devrimlerine ve ilkelerine saldırarak Atatürk’ü milletin kalbinden söküp atacaklarını sanmışlardır.  Oysaki “Benim manevi mirasım ilim ve akıldır” diyen Atatürk’ü unutturmak dünya döndükçe asla mümkün olamayacaktır. Hiçbir güç onu hayatını adadığı Türk Milletinin bağrından söküp atamaz. Atatürk, Türk milleti için bir kutup yıldızıdır. Kutup yıldızını yok etmeye hiç kimsenin gücü yetmez. Bunun için kimse kuşku duymasın ki, biz onun gösterdiği çizgiden giderek laik cumhuriyeti yaşatacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 82. Yıldönümünde büyük Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir