M. Erhan Durukan: “SEMİH BALCIOĞLU”

Semih Balcıoğlu, 27 Ekim 2006’da İstanbul’da vefat etti. Türk karikatürist.

Semih Balcıoğlu, 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Işık Lisesi’ni ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin grafik bölümünü bitirdi. İlk karikatürünü 1943 yılında Akbaba Dergisi’ndeki Genç Fırçalar bölümünde yayınladı, o günden sonra karikatürü hiç bırakmadı. Amcabey, Akşam, Dünya, Hürriyet ve Tercüman, Politika, Yeni Yüzyıl gazetelerinde çalıştı. Çarşaf ve Çivi dergilerini yönetti.

Meslek hayatı boyunca 49 ödül kazandı ve Gabrova Mizah Evi’nin yaptığı oylama sonucu dünyanın en iyi 106 çizerinden birisi oldu. Türkiye’de ilk üç boyutlu karikatürü gerçekleştirdi. 67 kişisel sergi açtı. Eserleri Tolentino, Gabrovo, Basel ve Varşova’daki karikatür müzelerinde yer alır. 19 kitap yayımlamıştır.

1969’da iki arkadaşıyla beraber Karikatürcüler Derneği’ni kurdu ve 7 dönem derneğin başkanlığını yaptıktan sonra 1996’da derneğin onursal başkanı seçildi.

1973-1979 arasında Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın başkanlığında bulundu. Karikatürlerini 60 kişisel sergide sergiledi, 19 karikatür kitabı yayımlandı. “Güle Güle İstanbul” adlı eseri, İtalya’da “Karikatür Kitapları Yarışması”nda birincilik kazandı. “Kapadokya” adlı karikatür kitabı nedeniyle adı Ürgüp’te bir parka verildi. Ürgüp’te düzenlenen karikatür yarışmasının gelenekselleşmesini sağladı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı ünvanını almıştır; 15 Ocak 2002’de Mimar Sinan Üniversitesi tarafından verilen onursal doktora ünvanını aldı. Basın Şeref Kartı sahibi, evli ve bir çocuk babası idi.

27 Ekim 2006 günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Cenazesi İstanbul’daki Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilmiştir.

ÖDÜLLERİNDEN BAZILARI:

Gümüş Güvercin (Üsküp) – Altın Madalya” (Pescara, İtalya) “Güle Güle İstanbul” adlı albümüyle. – Altın Palmiye (Bordighera)-Gümüş Hurma (Bordighera)-İş Bankası Büyük Ödülü-Abdi İpekçi Barış ve Kardeşlik Ödülü-TÜYAP Onur Ödülü-Karikatür Vakfı Onur Ödülü-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü-Türkiye Fonsallık Karikatürü Hizmet Ödülü.

KİTAPLARINDAN BAZILARI:

50 Yılın Türk Mizah ve Karikatürü – Güle Güle İstanbul – Cumhuriyet Dönemi Türk Karikatürü – Gözüm Görmesin – Karikaturgut – Galeri Çiller – Hacı-Bacı – Semih Balcıoğlu Kitabı – Cumhuriyet’in 75. Yılında Türk Karikatürü – Palyaçolar – Kapadokya – Yapı Kredi Yayınları, 1998, İstanbul. ISBN 9753639546 – Önce Çizdim Sonra Yazdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir