ŞAHİNBEY BELEDİYESİ TOHUMDAN SONRA ÇİFTÇİNİN GÜBRESİNİDE DAĞITIYOR

Çiftçilere yönelik desteğini sürdüren Şahinbey Belediyesi, tarımsal üretimi arttırmak ve çiftçileri desteklemek adına Kapcağız Köyü’nde çiftçilere 2. 600 ton taban gübresi ve 1.400 ton üst gübre olmak üzere toplam 4.000 ton gübre dağıtımına başladı.

Şahinbey İlçesi’ndeki çiftçilere 10.000 ton gübre, 14.000 ton yem, 9.200 ton arpa ve buğday, 290 ton mercimek, yonca, İtalyan çimi tohumu, 750.000 adet zeytin, 150.000 adet fıstık fidanı desteği sağlayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, desteğini arttırarak sürdürmeye devam ederken Kapcağız Köyü’nde 4.000 tonluk gübre dağıtımını, düzenlenen törenle başlattı.

BU HİZMETLER ÇOK ÖZEL HİZMETLER

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yapılan desteklerin hizmet kalitesini gösterdiğini belirterek, “Bu destekler için Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Bu destekler kolay sağlanmıyor. Çok önemli destekler bunlar. Şahinbey ilçesi sıradan bir ilçe değil. Bir milyonun üzerinde bir nüfusu var. Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri. Eğer bu gibi bir ilçeyi hizmetle taçlandırmazsanız altından kalkamazsınız. Başkanımız da burada çok güzel ve özel hizmetler yapıyor. O yüzden ben Mehmet Tahmazoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Bu ismi özel ilçede üretim yapan çiftçilerimize de çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BU PROJELERDE ORTAK AKIL VAR

Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, yapılan desteklerle daha fazla ve daha kaliteli üretim yapıldığını aktararak, “Bu projeler çok önemli projeler. Çünkü bu projelerde ortak akıl ve istişare var. Ortak payda da buluşan herkes bu projelere destek veriyor. O yüzden bu projeler, bu destekler şehrimizin ve ilçemizin gelişimi için çok önemli. Bu desteklerde emeği olan herkese teşekkür etmek gerek” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLERİMİZE DESTEĞİMİZİ ARTTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yaklaşık 4 yıldır çiftçiye her anlamda destek olduklarını belirterek, “İki gün önce 3400 ton arpa, buğday ve mercimek tohumu dağıttık. Şimdi ise 4.000 ton gübre dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Bu destekler çok önemli. Çünkü bu destekler sayesinde Şahinbey ilçesinde 120 bin dekar olan ekim alanı yüzde yüz elli oranında artış göstererek 280 bin dekar alana çıktı. Bu dağıtımlarla ekilmeyen tarlalar ekilmeye başladı. Bu da daha fazla ürün daha fazla kazanç anlamına geliyor. Bu sayede de hem memleketimiz hem de çiftçimiz daha fazla kazanıyor. Bu yıl gübrede farklı bir yola gittik. Her yıl 2.000 ton taban gübresi veriyorduk. Çiftçilerimiz bizden üst gübresi de istediler ve bizde onların taleplerini geri çevirmeyerek üst gübre desteğinde bulunuyoruz. Bu kapsamda 2.600 taban gübresi, 1.400 ton da üst gübresi olmak üzere 4.000 ton gübre dağıtımı yapıyoruz. Hizmeti de çiftçimizin ayağına getiriyoruz tırlarla gelen gübreler köylere giderek ürünleri çiftçilerimize teslim ediliyorlar. Ayrıca hayvan yetiştiricilerimiz şu ana kadar 14.000 ton yem dağıtımı yaptık. İnşallah yine Aralık ayında çiftçilerimize yem desteğimiz devam edecek. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde; belediyelerimizin çiftçilerimize destek olması noktasında kanuni düzenleme yapıldıktan sonra Büyükşehir Belediyemiz çiftçilerimize destek olmaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’e de teşekkür ediyorum kendisi bize bu yolu açtı. Biz de Büyükşehirler statüsündeki şehirlerde böyle bir düzenleme olduğunu görünce ‘Bismillah’ diyerek çiftçilerimize destek olmaya başladık. Büyükşehir Belediyemiz diğer ilçelerdeki çiftçilerimize destek olurken bizde Şahinbey’deki çiftçilere destek oluyoruz. Bu anlamda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

DESTEKLERLE GURURLANIYORUZ

Gaziantep İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan, verilen desteklerle daha da gururlandıklarını belirterek, “Gaziantep’te tarıma verilen desteklerle birlikte Şahinbey Belediyemizinde bu desteği fazlasıyla taçlandırdı. İl Müdürleri arasında yaptığımız görüşmelerde diğer il müdürlerine örnek olsun diye Gaziantep İl Müdür olarak yapılan destekler sayesinde gururlandım. Yapılan yatırımlar ve çalışmalar bambaşka bir duygu. Çiftçiler konusunda bu anlamda çok şanslıyız. Rabbim tüm çiftçilerimizin ekimlerini bereketli kılsın” dedi.

EKİLİ ALAN MİKTARIMIZ ARTTI

Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel, çiftçiliğin çok önemli olduğunu belirterek, “Bunlar çok önemli destekler. Çiftçilerimize vermiş olunan 3.360 ton tohumla yaklaşık 180 bin dekar alan ekilecek. 4.000 ton gübre de tohumla birlikte toprağa karışacak. İlçe Tarım Müdürlüğü olarak 184 milyonluk geri dönüş bekliyoruz. Şahinbey’de ekili alan 120 bin dekar iken şu anda 280 bin dekar alana çıktı. Bu noktada Şahinbey Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tahmazoğlu’na ve katkıda bulunan devlet büyüklerimize çok teşekkür ediyorum.

TARIMIN VE HAYVANCILIĞIN ÖNEMİ DAHA İYİ ANLAŞILDI

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, belediyelerin tarıma vermiş olduğu desteğin çok önemli olduğunu belirterek “Pandemi bize tarımsal ve hayvansal ürünlerinin önemini bir kez daha hatırlattı. Tarıma ve gıdaya yatırımını yapmayan ülkelerin özellikle salgın döneminde nasıl sıkıntılar yaşadığını  ve insanların marketlere nasıl hücum ettiğini gördük. Bu anlamda da Gaziantep’te Büyükşehir Belediye Başkanımın söylediği Gaziantep modelini kendileri başlatmıştı. Tarım ve hayvancılığa özellikle Büyükşehir Belediyemizin ve Şahinbey Belediyemizin destekleri Türkiye’ye örnek oluyor. Diğer iller Gaziantep’i ve Şahinbey Belediyemizi takdir ve gıptayla izliyorlar” dedi.

Kapcağız Köyü’nde yapılan dağıtım törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Av. Hasan Teke, Gaziantep İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan ve Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel, Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ve Çiftçiler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir