M. Erhan Durukan: “MEMDUH ÜN”

Memduh Ün, 16 Ekim 2015’te Bodrum’da vefat etti. Türk futbolcu, sinema yönetmeni, oyuncu, senarist, yapımcı. Memduh Ün 1947-2005 yılları arasında yapımcı olarak 124, yönetmen olarak 72, oyuncu olarak ise 48 filme imza atmıştır.

Memduh Ün, 14 Mart 1920’de İstanbul’da dünyaya geldi. Vefa Lisesi’nde öğrenim görürken ailesine yardım etmek zorunda olduğu için birçok farklı işte çalışmak zorunda kalmıştı. 1946 yılında Adana’da yedek subay olarak yaptığı askerlik döneminden sonra İstanbul’a döndüğü 1947 senesinde elektrik idaresinde memur olarak çalışmaya başladı.

Beşiktaş’ın 1940 – 41 sezonu şampiyon bitiren kadroda futbolcu olarak görev yapan Memduh Ün, 1951 yılında Arşavir Alyanak’la birlikte Yakut Film Şirketi’ni kurdu ve 1955’te ilk filmi için kamera arkasına geçti: Yetim Yavrular.

1960 yılında “Ölüm Peşimizde” isimli filmi için Fatma Girik’le çalışan Ün, aktrise aşık oldu ve ikilinin uzun soluklu birliktelikleri başladı. Bir yıl sonra ise Türk Filmleri Yarışması’nda “Kırık Çanaklar” isimli filmiyle “En İyi Yönetmen” ödülünün sahibi oldu.

Başarılarını pekiştiren diğer bir ödül de 1966’da geldi. 3. Antalya Film Şenliği’nde “Namusum İçin” isimli filmiyle ikinci kez En İyi Yönetmen ödülünü kazanıyordu. Ün, yönetmenlik, senaristlik ve yapımcılık dışında oyuncu olarak da birçok farklı filmde rol alıyordu. 70’li yıllarda yapımcılığa ağırlık vermeye başlayan yönetmen, deneyimli bir isim olmuştu ve Uğur ismindeki kendi film şirketiyle çalışmalarına devam ediyordu.

Halit Refiğ, Feyzi Tuna, Ülkü Erakalın ve Tunç Başaran gibi önemli ustaları da yetiştirmiş olan Ün, hem çektiği filmler hem de Türk sinemasına olan katkılarıyla önemli bir kariyerin sahibi oldu.

Memduh Ün, 1990 yılında çektiği “Bütün Kapılar Kapalıydı” isimli filmiyle Antalya Film Festivali’nde en iyi kurgu dalında aldığı ödülle birlikte jüri özel ödülünün de sahibi oldu. 1998 yılında Antalya Film Festivali’nde yaşam boyu onur ödülünü kazanan usta yönetmen, uzunca bir süre film çekmedi. Tunç Başaran’ın Ülkü Tamer’in bir hikâyesinden yola çıkarak geliştirdiği ve Sulhi Dölek’in senaryosunu yazdığı Büyülü Fener ve Sinema Bir Mucizedir filmleriyle sinemaya geri dönen yönetmen, sağlık sorunları nedeniyle filmlere devam edemedi.

Memduh Ün, 1994 yılından 2009 yılına kadar 15 yıl Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde uygulamalı montaj dersleri vermiştir. Oyunculuk, yönetmenlik ve yapımcılığın yanı sıra, film senaryoları da yazdı. Ayrıca bir filmin müziğini, iki filmin de kurgusunu yapmıştır.

11 Kasım 2014 tarihinden bu yana Bodrum’da Acıbadem Hastanesi yoğun bakım servisinde kalan Memduh Ün (95 yaşında), 16 Ekim 2015 tarihinde saat 10.15’de hayatını kaybetti.

ÖDÜLLERİ:

1966 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yönetmen Ödülü, Namusum İçin

1969 – Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi 3. Film Ödülü, İnsanlar Yaşadıkça

1990 – 3.Ankara Film Şenliği, İkinci Film, Bütün Kapılar Kapalıydı

1990 – 3.Ankara Film Şenliği, En İyi Kurgu Bütün Kapılar Kapalıydı

1990 – 27.Antalya Film Şenliği, Jüri Özel Ödülü

1998 – 35.Antalya Film Şenliği, Yaşam Boyu Onur Ödülü

1961 – Türk Filmleri Yarışması, En İyi Yönetmen Kırık Çanaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir