M. Erhan Durukan: “DOĞAN GÜREŞ”

Doğan Güreş, 14 Ekim 2014 tarihinde, Ankara’da vefat etti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 21. Genel Kurmay Başkanı.

1945 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden, 1947 yılında Nakliye (Ulaştırma) Asteğmen rütbesi ile Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1949 yılında Ulaştırma Sınıf Okulu’nu bitirdi. Muhtelif karargâh ve birliklerde kısım amirliği, bakım subaylığı, takım ve bölük komutanlığı yaptı. 1963 yılında girdiği Harp Akademisi’ni 1965 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1973 yılına kadar çeşitli karargâh ve birliklerde, Atina’da görev yaptı. Aynı yıl tuğgeneral, 1977 yılında tümgeneral, 1981 yılında korgeneral ve 1985 ise yılında orgeneral rütbesine terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı, SHAPE Lojistik ve Silahlanma Dairesi Başkan Yardımcılığı ve Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tugay Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. Orgeneral rütbesinde Harp Akademileri Komutanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı yaptı. 23 Ağustos 1989 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

Genelkurmay Başkanlığı: 4 Aralık 1990 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. Komutanlığı döneminde ki ilk sınır ötesi harekât Irak’a yapılmıştır. Türkiye’ye karşı sınır bölgelerinde saldırıları arttıran PKK’ya karşı 5-21 Ağustos 1991 tarihleri arasında Türk Hava Kuvvetleri’ne ait helikopter ve savaş uçakları eşliğinde Süpürge Harekâtı adı verilen sınır ötesi operasyon düzenlendi. Yine 2 Eylül 1992 tarihinde silahlı kuvvetler havadan ve karadan Türkiye-Irak sınırı yakınındaki ve Irak sınırları içerisindeki PKK kamplarına karşı havadan harekât gerçekleştirilmiştir. 11 Ekim 1991 tarihindeki “sınırlı” sınır ötesi operasyon ardından 25 Ekim 1991 tarihinde PKK militanları Çukurca ilçesinde üç jandarma karakoluna saldırmış, 17 asker hayatını kaybetmiş, saldırının akabinde Kuzey Irak’taki Kürt grupların desteği ile havadan ve karadan 25 Ekim 1991 tarihinde Irak’a sınır ötesi harekat başlatıldı, operasyonlar sonrası PKK ağır zafiyat vermiştir.

Güreş’in komutanlığı döneminde PKK’ya karşı 28 Ocak 1994 tarihinde o güne kadar düzenlenen en kapsamlı sınır ötesi hava operasyonu yapıldı. Türk Savaş uçakları, Irak’ın başkenti Bağdat’ın doğusundaki Süleymaniye kenti yakınlarındaki PKK’nın Zeli Kampı’nı hedef aldı. 6 Şubat 1994 tarihindeki operasyonun ardından Hakkari Dağ Komando Tugayı’nda Tuğgeneral Osman Pamukoğlu’nun komuta ettiği 4 bine yakın asker Irak topraklarına 15 kilometre içeri girerek teröristlerin bulunduğu bölgelerde operasyon yaptı. PKK ile mücadelede dönemin başbakanı Tansu Çiller ile uyumlu çalışmalarıyla tanınan Güreş, O zamanlar bir gazetenin “Tak emrediyor, şak yapıyorum” demecinde İngiltere Genelkurmay Başkanı’nın “Kadın Başbakanınız emir veriyor mu?” sorusuna “Ne demek rahat emir verebiliyor mu? Tak diye emir veriyor ben de şak diye selamı çakıp emri uyguluyorum” demişti. Yine Güreş’in genelkurmay başkanlığı döneminde Çekiç Güç olarak da bilinen, Türkiye’nin isteğiyle gerçekleştirilen ve Birleşik Krallık güçlerininde katıldığı Huzuru Temin Harekâtı sırasında Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Yeşilova Olayı olarak adlandırılan kısa süreli bir kriz yaşanmış, Türkiye’ye sığınan Iraklı Kürt sığınmacılar için getirilen malzemelere el koymak isteyen Türk askerleri ile Britanya Kraliyet Deniz piyadeleri arasında yaşanan gerginlik yaşanmıştır. Yine komutanlığı döneminde bir sınır karakoluna PKK tarafından gerçekleştirilen saldırı sonrası gazeteci Uğur Dündar’ın genelkurmaya yönelik askerin yeterli eğitim görmeden PKK ile mücadele saflarına götürüldüğüne dair eleştirisine Doğan Güreş komando tugayını ziyareti sırasında “Bazı münafıklar var, yeterli eğitimi görmeden oraya götürülüyorlar. Bunlar münafık” demişti.

Siyasi yaşamı: Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 30 Ağustos 1994 tarihinde görev süresi bitmesinin ardından Doğru Yol Partisi ile siyasete girdi. 20 ve 21. dönemde Kilis Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yaptı.

Vefatı: 14 Ekim 2014 tarihinde, Ankara’da tedavi gördüğü GATA’da vefat etti. 16 Ekim 2014 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve eski başbakanlardan Tansu Çiller’in katıldığı cenaze töreni ile Cebeci Askeri Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir