AHMET TARIK TEKÇE

Ahmet Tarık Tekçe, 4 Ekim 1964’te Karabük’te vefat etti.  Sinema sanatçısı. Türk sinemasının belirli bir döneminde en başarılı yardımcı erkek oyuncularından biri oldu.

Ahmet Tarık Tekçe, 15 Aralık 1920 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Polis memurluğundan ayrılıp sinema oyunculuğu yapan Necip Tekçe (d.1924) kardeşidir.

Denizyolları’nın Camialtı Atölyesi’nde işçi ve Haliç Feneri Nüfus Memurluğu’nda memur olarak çalışmıştır. İçinde devamlı bir boşluk hisseden Ahmet Tarık Tekçe, memuriyetin dışındaki boş zamanlarını bir şeylerle doldurmak, yazmak, çizmek ister. Bir ara karikatürler çizip dergilerde yayınlatmayı düşünse de pek aklına yatmaz, şiirler yazmayı dener amatörlüğün ötesine geçemez. İçindeki çocuk ruhu mizaha yatkındır, mizah dergilerini okur, hoşuna gider etkilenir. İşte o vakit içindeki boşluğun farkına varır ve mizahi yazılar yazar. Bu yazdıklarını bir dosyada toplar mizah dergilerinden birine başvurur. Derginin yazı işleri müdürü, Ahmet Tarık Tekçe’nin dosyasındaki mizah yazılarını beğenir, yayınlar. Daha sonra “Gel bizimle çalış. Gazetecilik yap” der. Gazetecilik cazip gelir Tekçe’ye, Nüfus Memurluğundan ayrılır, dergide yazarlığa başlar.

Yazları Büyük Ada da oturan Tekçe bir gün gazete patronu olmak ister, fikrini arkadaşlarına açar. Arkadaşlarının da teşviki ile “Adalar Gazetesi” adlı yarı mizah yarı magazin bir gazete çıkarır. Hem patronu hem de yazı işleri müdürüdür gazetenin. Sonradan ismi “Pantispanya” olan Adalar gazetesinde dönemin hükümetini yeren mizah yazıları yayınlar.

Ahmet Tarık Tekçe’nin Yeşilçam‘la tanışması 1948 yılında olur. 8-10 komedi türü filmde başrol oynamış, sonraki filmlerinde ikinci derecede kötü adam karakterleri canlandırmıştır. 1955 de yedi adet filmde kötü adam oynar. “Vahşi Arzu” filmi ile üne kavuşur. 1956 yılında başrolünü ünlü Starların oynadığı altı ayrı filmde Ahmet Tarık ikinci derecede roller oynadı. 1957 yılında 13 filmde kötü adam oynar sanatçı. İşletmecilerin dediği gibi “Kitapsız İlimTekçe’siz film olmaz” Sloganı Yeşilçam’da kabul görür. 1958 yılında sanatçı, 16 filmde oynar. 1959 da ise 18 film çevirir. Kötü adam oynamasına rağmen tatlı gülüşü, sempatik hali ile jönlerden daha çok sevilir. Seyirciden gelen rağbet üzerine her yapımcı Ahmet Tarık Tekçe ile film yapmak ister.

1960 yılı 23 filmde oynayarak Yeşilçam’da bir rekora imza atar. “Kitapsız ilim Tekçesiz film olmaz” sloganı yerine oturmuştur. 34 film içinde sıradan olanların yanı sıra iddialı filmlere de imzasını atar.

Tatlı Bela’da Tekçe, Orhan Günşiray ve Neriman Köksal ile başrolleri paylaşır.

Ahmet Tarık Tekçe, Tiyatro sanatçısı Nezihe Becerikli ile evlenip ayrıldı. Daha sonra Hatice Tekçe ile evlendi. 1964 yılında ölmeden önce oynadığı son filmi “Yankesici Kız”da, senarist Fuat Özlüer, yönetmen Türker İnanoğlu ve Oyuncular, Filiz Akın, Orhan Günşiray, Cüneyt Arkın, Sadi Mutlu idi.

Ahmet Tarık Tekçe, 4 Ekim 1964 tarihinde 44 yaşında iken “Yankesici Kız” filminin galasına giderken Karabük yakınlarında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir