M. Erhan Durukan: “REŞAT ŞEMSETTİN SİRER”

Reşat Şemsettin Sirer, 2 Ekim 1953’te Sivas’ta vefat etti. Türk siyasetçi ve bürokrat.

Reşat Şemsettin Sirer 1903 yılında Sivas’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi felsefe bölümünden mezun oldu. Liselerde ve ilköğretmen okullarında öğretmenlik yaptı. Pedagoji kitabını İstanbul Kız Öğretmen Okulu öğretmeni iken yazdı.

Maarif Vekaleti Yüksek Tedrisat Umum Müdürlüğü, VII., VIII., IX. Dönem Sivas Milletvekilliği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı yaptı. Reşat Şemsettin Sirer, Millî Eğitim Bakanlığı sırasında, Köy Enstitülerinde 1943 yılında hazırlanan eğitim programında köklü değişiklikler yaptı ve Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nü kapattı.

Reşat Şemsettin Sirer, zengin ve sağlam bir kültüre, salim bir muhakeme ve sorunlara nüfuz edebilme gücüne, beliğ bir anlatma ve inandırma kudretine malikti. Bakanlık yaptığı yıllarda, en önemlileri de dahil olduğu halde, özel kalemden geçen bütün işlemleri not eder, ilgili dairelerdeki ilgili memurların yanlarına giderdi. Bir sandalyeye oturur, onlarla eşit şartlar içinde bir arkadaş gibi konuşur, lâtife yapar; huzur, emniyet dağıtır, işlerin sonuçlarını öğrenir, gerekirse direktif verir, telâşsız, sessiz, gösterişsiz ayrılırdı.

Reşat Şemsettin Sirer milletvekili iken, 2 Ekim 1953’de Sivas İli’nde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Ölümü üzerine, yakından tanıyanlar şunları yazmışlardır:

Reşat Şemsettin Sirer “her konuşmasında toplum içinde düzenliliği, gelenek ve göreneklerin yaşamasını ve korunmasını savunurdu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir