LEYLA DEMİRİŞ

Leyla Demiriş, 23 Eylül 2016’da İstanbul’da vefat etti. Soprano, opera sanatçısı.

Leyla Demiriş, olağanüstü yeteneği, renkli ve güçlü sesiyle, konserler söylemeye başladığı İDOB’da 41 yıl görev yaptı.

Leyla Demiriş’in eşi, besteci Devlet Sanatçısı Okan Demiriş’in kendisine ithafen bestelediği “IV. Murat“, “Karyağdı Hatun”, “Yusuf ile Züleyha” operalarını, Ahmet Adnan Saygun‘un “Köroğlu” operası ve Mevlana Oratoryosu’ndaki başarılı yorumlarıyla dikkati çeken Leyla Demiriş, ilk plağını 1986‘da çıkardı.

Kariyeri boyunca Romanya, Amerika Birleşik Devletleri, Çekoslavakya, Yugoslavya, Bulgaristan ve Almanya gibi ülkelerin başkent ve önemli şehirlerinde, Tosca, Madam Butterfly, Cavalleria Rusticana, Il Trovatore, Nabucco operalarındaki rollerini başarıyla yorumladı.

Leyla Demiriş, 1966 yılında besteci Okan Demiriş ile evlendi. Eşi besteci Okan Demiriş (18 Haziran 2010) tarihinde vefat etti.

Soprano Leyla Demiriş, 1964’te başlayan solistlik kariyerini İstanbul Devlet Operasının kuruluşunun 45. yılı onuruna düzenlenen özel konserle noktalamış, 1964 yılından 2005 yılına kadar 41 yıl başsolist olarak başrollerde oynayan bir soprano olmuştu.

New York Metropolitan Operası’nda, NY Senfoni Orkestrası eşliğinde konser veren ilk Türk opera sanatçısı olan Leyla Demiriş, 1. Uluslararası İstanbul festivalinin açılışını “Köroglu” ve 1. İzmir Uluslararası festivalinin açılışını “Karyağdı Hatun” operaları ile yaptı. Sanatçı ayrıca Ankara, Aspendos ve İstanbul Uluslararası festivallerine defalarca baş soprano olarak katıldı.

Leyla Demiriş ayrıca Romanya Köstence Festivalinde Verdi’nin İl Trovatore ve Üsküp Opera Festivaline de Giuseppe Verdi‘nin Nabucco operaları ile katılmış, büyük başarılar kazanmıştır.

Leyla Demiriş, 23 Eylül 2016 tarihinde 71 yaşında İstanbul’da tedavi gördüğü Fulya Acıbadem Hastanesi’nde vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir