Ali Peri: “CHP 97 yaşında”

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te kurulan ve bugüne kadar 7 genel başkanın görev yaptığı CHP, 97. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. CHP’li Ali Peri, partinin 97. yaşını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Ali Peri, partinin büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kuruluştan Cumhuriyet’e, Cumhuriyet’ten Demokrasi’ye geçişi sağladığını belirtti.

CHP’NİN GEÇMİŞİNDE ÖZGÜRLÜK VARDIR

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin temelinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalizme karşı duruş, Kuvay-ı Milliye ruhu, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti vardır” diyen Peri,  şunları kaydetti:

“CHP’nin geçmişinde Dumlupınar vardır, Sakarya vardır, İzmir’in dağlarında açan çiçekler, Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na şehitlerimizin al kanlarıyla yazılan özgürlük mücadelesi vardır. Atatürk ilke ve devrimleri üzerinde oturan Cumhuriyetimizin aydınlanma hareketi vardır. Yine, Cumhuriyetimizin çok partili demokrasiyle taçlandırılması, sosyal demokrasi ve sosyal devlet anlayışı vardır. CHP, bu onurlu mirasın sahibi olan milletimizin partisidir. Bugün de hak, hukuk ve adalet için mücadelenin en ön saflarında CHP bulunmaktadır.”

BİZLERE DÜŞEN; ÖNDERİMİZİN MİRASINA SAHİP ÇIKMAK     

CHP’li Ali Peri, “Modern Türkiye’nin kurucusu, aydınlanmanın ve Anadolu Devrimi’nin öncüsü olması ülküsüyle, hakça bir düzen için 9 Eylül 1923’te ‘Halk Fırkası’ adıyla kurulan Halkın Partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97’nci kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Bugün; kurtuluşun ve kuruluşun partisi 97 yaşında. Bugün; cumhuriyetin ve halkın partisi 97 yaşında. Bugün; dış güçlere boyun eğmeyenlerin, kula kulluk etmeyenlerin partisi 97 yaşında. Bugün; Türkiye’mizin birleştirici gücü, önce insan, önce birlik, önce Türkiye diyenlerin partisi 97 yaşında. Büyük lider, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı son parti kurultayındaki konuşmasındaki gibi: ‘Ulusa hizmet yolunda tüm varlığımızla çalışmak parti üyelerinin bozulmaz andıdır’ sözlerini bir kere daha hatırlatmak istiyorum. Zira bizlere düşen; önderimizin mirasına sahip çıkmaktı, öyle de yaptık. Ulusa hizmet yolunda bütün varlığımızla çalıştık, hep çalışıyoruz, daima çalışacağız. Tüm cumhuriyetçi, halkçı, devletçi, milliyetçi, laik ve devrimci duygularımla selamlıyorum. Cumhuriyetimizin, halkımızın ve partimizin doğum günü kutlu olsun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir