HAYRİ SUCU: “CHP’NİN “KURULUŞUNUN 97.” YILDÖNÜMÜNÜ KUTLU OLSUN”

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97. Kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Sucu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın zaferle taçlanmasından,  “Atatürk ve silah arkadaşlarının” Sevr’i parçalayıp tarihin çöp sepetine atmasından sonra, sıra Türkiye’nin siyasi açıdan inşa edilmesine gelmişti. İşte o aşamada, 9 Eylül 1923 günü Cumhuriyet Halk Partisi kuruldu.

Mustafa Kemal Atatürk, CHP üyesi olmayı ‘Yüksek ideal ve değerlere sahip büyük bir parti ailesinin, bir birine samimi arkadaşlıkla bağlı üyeleriyiz’ şeklinde açıklamıştı. Unutmayalım ki, Cumhuriyet Halk Partisi hepimizindir. Her köken ve inançtan tüm insanlarımızındır. Ancak özellikle, çocuklarımızın ve geleceğimizin partisidir.

CHP olarak öncelikli amacımız;

“Ülkemizin bağımsızlığının, Ulusumuzun birliğinin, Laik Cumhuriyet’imizin,  Sosyal Hukuk Devletimizin, Ulusal çıkarlarımızın” korunmasıdır…

“Önce İnsan” ilkesiyle, insanımızın “eşitliği, özgürlüğü, hak ve hukuku, mutluluğu, refahı, ve huzuru” temelinde Türkiye’nin  “iyi ve adil yönetilmesidir”;

Devlet yönetiminde, “dürüstlük, şeffaflık, katılımcılık”, siyasette “etik kuralların, kamu yararının” üstün tutulmasıdır.

97 yıl önce “Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının” kurduğu Partimizi;

Hiçbir güç, “erdemli ve onurlu” yolundan çeviremeyecek;

Hiçbir odak, “kuruluş değerleri ve ilkelerimizin, aydınlanma devrimi temelinde çağdaş iddialarımızın” ışığını söndüremeyecektir.

Dünya döndükçe CHP var olacaktır, CHP var oldukça ülkemizin tam bağımsızlığı ve Cumhuriyet devrimleri güçlenerek yaşayacaktır.

97. yılımızı coşku ve inançla kutladığımız bu anlamlı günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu mücadeleye emek verenleri minnet ve saygıyla anıyorum.

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir