M. Erhan Durukan: “ADEM YAVUZ”

Adem Yavuz, 26 Ağustos 1974’te vefat etti. Kıbrıs’taki askeri harekâtı izlerken yaralanan gazeteci

Adem Yavuz, 1943 yılında Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı Çınarlı köyünde doğdu. Babası Osman, annesi ELİF YAVUZ’dur. İlkokulu Çınarlı’da tamamlayan Adem YAVUZ, orta ve liseyi İstanbul’da bitirdi.

Ankara Sosyal Bililimler Fakültesi’nde öğrenimine devam ederken Günaydın Gazetesi’nde Ankara Muhabiri olarak gazeteciliğe başladı.

Adem YAVUZ 1968 yılında TRT Ankara Televizyonu’nda bir süre çalıştıktan sonra 1 Eylül 1969 tarihinde mesleğe ANKA Ajansı’nda devam etmiştir.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Anadolu Ajansı (ANKA) Muhabiri iken Kıbrıs’a gitti. Orada Rumlar tarafından tutsak edildi ve gözleri bağlıyken ateş edilerek yaralandı.

YAVUZ, 26Ağustos 1974’te Adana Tıp Fakültesi Hastanesi’nde vefat etti. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti tarafından Çınarlı’da yaptırılan anıt mezara defnedildi.

Adem YAVUZ adı birçok ilimizde okul, kurum, mahalle ve caddelere isim olarak verilmiştir.

Kıbrıs harekâtını takip eden Adem Yavuz’un 14 Ağustos 1974 günü gazeteci arkadaşı Ergin Konuksever ile birlikte Rum kesiminde kılavuz şoförlerinin yanlış yola girmesi nedeni ile araçlarının önü RUM tedhiş örgütü EOKA militanları tarafından kesilerek makineli tüfeklerle taranmıştır. Saldırı da Ergin Konuksever omzundan yaralanmış, Adem Yavuz ise hayatını kaybetmiştir.

Sivaslı Şehit Gazeteci Adem Yavuz, 41 Yıl Sonra İlk Kez Anılmıştı

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında 31 yaşındayken şehit edilen Gazeteci Adem Yavuz, 24 Temmuz 2015 Cuma günü dualarla anılmıştı.

24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 107. Yıldönümü dolayısı ile anma töreni şehit gazeteci Adem Yavuz’un kabri başında yapılmıştı. Gazeteci Adem Yavuz için 41 yıl sonra ilk kez bir anma töreni yapılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir