Korona Virüs Denetimi İSDEM Projesi ile Daha Etkin Yapılacak

İçişleri Bakanlığı tarafından Kovid-19 tedbirleri kapsamında tüm Türkiye’de hayata geçirilen İl Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) uygulaması Gaziantep’te başladı.

İlgili genelge kapsamında Gaziantep’te İl Salgın Denetim Merkezi ekiplerine yönelik, uygulamayı tanıtma amaçlı bilgilendirme eğitimi düzenlendi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Şehitkâmil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun katılımları ile ilk eğitim çalışması Şehitkâmil İlçe Denetim Merkezi ekipleriyle gerçekleştirildi.

Toplantıda genel değerlendirmelerde bulunan Vali Davut Gül, yeni program ile yapılan işlerin kayıt altına alınması, ölçülmesi ve takip edilmesinin amaçlandığını ifade ederek maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat çekti.

Uygulama ile Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında sağlanan veri entegrasyonlarıyla gerek denetim faaliyetlerini yürüten ekiplere anlık ve güncel veri aktarılırken gerekse denetim faaliyetlerinin ilçe, il ve ülke genelinde anlık planlama, yönlendirme ve takibinin yapılabilmesine imkânsağlanacak.

Denetim planlamasını ve koordinasyonunu sağlamak, ekiplerin sevk ve idare işlerini yürütmek, gelen ihbar ve şikâyetleri denetim ekipleri aracılığıyla sonuçlandırmakla görevli il/ilçe salgın denetim merkezleri 7/24 esasına göre faaliyet gösterecek.

Vatandaşlar, karşılaştıkları Kovid-19 tedbirlerine aykırı durum veya davranışları, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden bildirerek, 112, 155,156 çağrı numaralarını arayarak veya valilik/kaymakamlıkça belirlenen ihbar hatlarını kullanarak il/ilçe salgın denetim merkezlerine anında iletebilecek.

İl/İlçe salgın denetim merkezleri, 112, 155, 156 veya HES uygulaması üzerinden kendisine ulaşan ihbar ve şikâyetleri konusuna göre daha önceden kurulmuş olan ilgili iş yeri denetim ekibi veya mahalle denetim ekibine ulaştıracak, bu ekipler, ihbar veya şikâyete konu olayla ilgili yerinde incelemelerde bulunacak ve aykırılık tespiti durumunda da gerekli idari veya adli iş ve işlemler uygulamaya konulacak.

Covid­19 tanısı veya temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona tabi tutulan kişilerin bilgileri Sağlık Bakanlığı “Filyasyon İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS)” üzerinden İçişleri Bakanlığı İSDEM yazılımı aracılığıyla il/ilçe salgın denetim merkezlerine iletilecek ve bu merkezlerce ilgili kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon şartlarına uyup uymadıklarını kontrol etmek amacıyla “Mahalle Denetim Ekipleri” görevlendirilecek. Mahalle denetim ekiplerince yürütülen kontrol çalışmalarının sonuçları da aynı şekilde Sağlık Bakanlığına bildirilecek.

Proje kapsamında Bakanlıklar ve uygulama birimleri arasında sağlanan birliktelik yoluyla salgınla mücadelenin daha etkin bir şekilde yapılması plânlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir