Bakan Gül’den Sağlık Değerlendirme Toplantısı

Gaziantep programı kapsamında İl Pandemi Kurulu toplantısına başkanlık eden Gül, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye’nin salgınla mücadelesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde anında ve en etkin bir şekilde mücadele edildiğini belirterek Dünyanın gıpta ettiği bir sonuca ulaşıldığını söyleyerek şunları söyledi.

“Ak Parti iktidarlarının yapmış olduğu sağlıktaki altyapının güçlü olması ve bu konuda milletimizin duyarlılığı bu salgınla mücadelede önemli sonuçlar elde etti. Bugün Gaziantep’te sağlık değerlendirme toplantısında hem genel alınan bu tedbirleri hem de özelde yapılacakları konuşmuş olduk. Tabi salgınla kalıcı mücadeleyi yapmak adına maske, mesafe ve temizlik kurallarına çok ciddi bir şekilde riayet etmemiz lazım. Çocuklarımız okula gitmek için çırpınıyorlar ama okulların açılması elimizde. Önümüzdeki hafta adli yılı açacağız. Tüm bu hizmetlerin daha sağlıklı bir şekilde verilmesi için vatandaşlarımızın bu kurallara azami şekilde riayet etmesi çok mühim. Hükümet olarak da Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun göstermiş olduğu her türlü tedbire riayet ederek bu süreci atlatmayı ümit ediyoruz. Önümüzdeki dönem için de bu anlamda hazırlıklarımızı hükümet olarak da her türlü tedbirlerimizi alıyoruz ama buradaki ana prensip kurallara uydukça salgınla en güçlü mücadeleyi yapacağız. Ve inanıyoruz ki küresel sorunu ulusal düzeydeki bu tedbirlere uyarak başarıyla sürdüreceğiz, üstesinden geleceğiz”

BAKAN GÜL, “KADIN CİNAYETLERİ TERÖR EYLEMİDİR”

Toplantı sonrası Duygu Delen ile ilgili de açıklamada bulunan Gül, “Hepimizin ortak acısı, ortak taziyemiz, ortak cenazemiz. Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet hepimiz için yaralayıcı ortak bir acıdır. Bir baba olarak, bir vatandaş ve eş olarak şunu söylemek isterim ki kadın cinayetleri bir terör eylemidir ve bu eylemlere karşı hepimiz topyekün şekilde mücadele etmek zorundayız. Bu mücadeleyi yaparken siyasi aidiyetten, mevki, makamdan, mensubiyetten öte bir yaklaşım içinde olmamız gerekiyor. Aslolan kadının onurudur, insan onurudur, insan haysiyetidir. İnsan ve kadın onuru her şeyin üstündedir. Bu mücadeleyi verirken de bu hassasiyetle yaklaşmamız gerekmektedir. Bu süreçte kadına yönelik şiddete asla ama asla hiçbir toleransın gösterilmemesi gerekmektedir. Baktığımızda kadın cinayetleri, işin başında küçük diye hasır altına itilen bazı olayların büyüye büyüye cinayetle sonuçlandığını görüyoruz. Dolayısıyla bu konuda hem kolluk hem yargı makamları ve toplumun her kesiminin, şiddeti önleme merkezleri dahil duyarlılığın en üst düzey olması millet olarak beklentimizdir. Hiçbir şekilde hata kabul edilemeyecek bir süreçtir, hiçbir şekilde tedbirsiz, özensiz davranılacak bir konu değildir.

Bakan Gül, en ufak bir şiddetin önemsenmesi ve titizlikle takip edilmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Elbette tüm bu olaylarda yargının önünde dosyadaki delil durumuna göre karar verilmektedir. Biz de yine yargı mensuplarının bu hassasiyetle devam ederek bu meselelerin üstüne giderek sonuçlandıracaklarına olan inancımız tamdır. Elbette giden canlar geri gelmiyor ama yapanın yanına kar kalmayacağı hem bu dünyada hem de öte dünyada yanına kar kalmaması gerektiğini ve bu cezaların neyse çekmesini hepimizin ortak dileğidir. Temel yaklaşımımız kadına şiddete sıfır tolerans ve bu konuda hiçbir şekilde hata ve özensizliğin asla olmaması gerekir.”

“TÜRKİYE ENERJİDE DIŞA BAĞIMLI OLMAYACAK”

Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezervi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan ve Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olmayacağını söyleyen Bakan Gül, “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı müjde bütün yurtta büyük bir heyecan oluşturdu. 83 milyon Cumhurbaşkanımızın bu müjdeyi vermesiyle büyük bir sevince boğdu. Doğal gaz bulunması vatandaşların cebine de yansıyacak. Vatandaşlar da bir şekilde bundan istifade edecek ve Türkiye enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulacak. Bu bütün memleketimiz için bütün vatandaşlarımız için büyük bir müjdedir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir