PIRLANTANTEP İLE GAZİANTEP’İN BAŞARILI ÖĞRENCİLERİNE BURS DESTEĞİ

Başarı Sizden Burs Bizden

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde uygulanmış olan Lise Geçiş Sınavı’nda (LGS) ilk bine giren, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ise ilk 5 bine giren 211 öğrenciye ödül ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) tarafından verilecek burslar için tören düzenlendi. Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, öğrencilere ‘Nereye giderseniz gidin, bu topraklara ait olduğunuzu unutmayın’ dedi.

Her öğrenciyi bir pırlanta olarak gördüklerini ve bunun için projenin ismini PırlantAntep koyduklarını aktaran Gül, “Öğrencilerimizi, öğrencilerimize şimdiye kadar emek veren fedakâr ailelerini, öğretmenlerimizi, okul idarecilerimizi, öğrencilerimize doğrudan ya da dolaylı katkısı olan herkese teşekkür ve tebrik ediyorum. Gaziantep ile ilgili GAGEV olarak iyi olan her şeyi destekliyoruz. Geçen sene burs vermeye başladık,  bu sene de 211 kişiye burs veriyoruz. Kimse kimsenin rakibi değil. Gaziantep’te her başarılı öğrencinin ve ailesinin yanında olmak istiyoruz. Yeni bir hayata atılıyorsunuz. Şartlar artık geçmiş yıllara göre çok çok iyi. Şehir olarak da bizlerde yanınızda olmak istedik.

Meslek lisesini tercih eden bin öğrenciye burs imkânı

Meslek lisesini tercih eden bin kişiye de burs verileceğini ifade eden Gül, Gaziantep’in eğitim altyapısını güçlendirmek için çalışmaların devam ettiğini belirterek “İnşaatı devam eden ve son bir yılda tamamlanan derslik sayısı 4 bin. Eksiğimiz var ama şehrin hayırseverleriyle birlikte kamu imkânlarını da kullanarak eksikleri tamamlayacağız.  Son söz olarak nerede okursanız, nereye giderseniz gidin bu topraklara ait olduğunuzu unutmayın ve ‘Hayır’ demesini öğrenin. Bunları yaptıktan sonra çok güzel işlere imza atarsınız” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin öğrencilere emekleri, yürekleri, aşkları için şehir adına çok teşekkür ederek “Kanuni 24 yaşında Kanuni, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet 21 yaşındaydı. ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diye yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk genç bir subayken Cumhuriyeti kurdu. O kadar tarihi güzellikleri birlikte yaşıyoruz ki. Çok şanlı ve şerefli bir tarihimiz var. Ama gelecek size emanet. Öyle bir medeniyetimiz var ki ‘hiç bilenle bilmeyen bir olur mu’ ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’, ‘İlim Çin’de de olsa alınız diyor. İşte bu medeniyetten gelerek, zamanın ruhunu yakalayarak sizleri geleceğe hazırlıyoruz. Bizler geldik gidiyoruz gelecek sizlerin ellerinde. Gelecek emin ellerde. GAGEV bir vakıf aslında. Ama öyle önemli ki içinde bütün oda başkanlarımız, vekillerimizin, bakanımızın içinde birebir gayreti ile valimizin başkanlığında toplanıyoruz. Derdimiz, muradımız sizler, memleketin geleceğidir. Gazi şehri bizi gazi yapan o ruhu geleceğe taşımak. Artık altyapı belediyeciliği bitmiştir. Artık insana yatırım yapan büyük vizyonlar, yerel yönetim kalkınmanın en önemlisidir. İşte bu ruhla, bu inançla yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Gaziantep eğitimindeki ters algıyı sona erdirecek yeni bir başarı hikâyesini ortaya çıkaracak bir törendeyiz. Bu açıdan çok mutluyum. Burada valimizin, belediye başkanımızın ve bütün eğitim camiasının büyük emeği var. Önce fiziki koşullar sonra nitelik ve nicelik iyileştirmesiyle başarılar arka arkaya geliyor. Son 1 buçuk yılda 200’e yakın okul planlandı, birçoğu bitti ve açıldı. Bu model Gaziantep’in eğitimini yükseğe taşımak için elinden gelen tüm çabayı gösterdi. Bizler milletvekili olarak Ankara’da gerekli bütün mali ve manevi desteği Gaziantep’e vermiş durumdayız. Sizler Gaziantep’in gururu olacak öğrencilerimizsiniz. Sanayide, eğitimde, tarımda ‘Yükselen Bir Gaziantep’ planlamıştık bugün eğitimde yükselen bir Gaziantep var. Desteğinden dolayı GAGEV’e de teşekkür ediyoruz” dedi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, bu başarı sahnesinin algıları yıktığını ifade ederek şunları söyledi: “Gaziantep’in eğitimde algının yıkılmasında lider bir valinin olması, eğitime bizden önce koşan, her konuda destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız ilçe belediyeler bu sınavlar öncesinde çocuklara materyal anlamında alan anlamında her türlü desteği verdiklerine bizzat şahidiz. Okullar daha açılmadan biz protokoller hazırlayarak büyük miktarlarda para harcanıyor. Bir diğer husus da bizler bu çocuklara desteğimizi sürdüreceğiz. Özel bir anlam var bu çocuklara burs vereceğiz ve takip edeceğiz. Tek ricamız karşılıksız millet, bayrak, vatan aşkını bırakmasınlar.

YKS sınavında Türkiye genelinde sayısal alanında derece alan Ömer Faruk Sülüker, başarısını “çalışmak, kararlılık ve sabır” olarak özetleyerek, millete ve vatana hayırlı bir birey olarak çalışmaya devam edeceğini belirtti. YKS sınavında Türkiye genelinde eşit ağırlık alanında derece yapmış Zeynep Buse Ebçem, pandemi döneminde idareci ve öğretmenlerinin yalnız bırakmadığını söyledi.

LGS sınavında tam puan alarak dereceye giren Irmak Ceylin Sürücü ve Merve Nida Ekin ise konuşmalarında kendilerine inandıklarını, çok çalıştıklarını, umutlarını hiç kaybetmedikleri ve morallerini daima yüksek tuttuklarını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi Fıstık Park içinde düzenlenen törene, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Fikret Kileci, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Teymur ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir