MAHMUD YESARİ

Mahmud Yesari, 16 Ağustos 1945’te İstanbul’da vefat etti. Türk roman ve oyun yazarı. Yirminci yüzyıl romancısı ve piyes yazarı.

Mahmud Yesari, 5 Mayıs 1895’te İstanbul’da doğdu. Mahmud Yesari’nin soyadı, büyük dedelerinden gelmektedir. On sekizinci yüzyılın son yarısında şöhret bulmuş hattatlarımızdan Mehmed Esat Efendi, sol eliyle yazdığından dolayı Yesari lakabıyla anılırdı. ailesi de bu namı muhafaza etti. Talik yazıda üstat olup, şiirleri de vardı. Osmanlı Sultanı Üçüncü Mustafa Han, bu zatı sarayına almıştı.

Mahmud Yesari, İstanbul Lisesini bitirdi. Güzel Sanatlar Akademisinde okudu. Bu sırada Birinci Cihan Harbi çıktı. Bunun üzerine askere alındı.

Mahmud Yesari, askerlik dönüşünde Diken Dergisi’nde karikatürist olarak gazeteciliğe başladı. Sonra Kelebek adlı edebiyat ve mizah dergisini çıkardı. Piyesler yazmaya başladı. Daha sonra roman ve hikâyeler yazdı. Bunlarda hayattan alınmış sahneler çoktur. Romanları daha romantiktir. İlk romanının adı Namus’tur.

Tiyatro sahasına trajedi yazmakla girdi, sonra komediye yöneldi. Piyeslerinden ekserisi, Darülbedayi tarafından temsil edilmiştir.

Gazetelerde, piyeslere ve temsillere ait tenkitleri çıkmış, birçok fıkraları yayınlanmıştır. Anlaşılan bir dili ve usta bir anlatımı vardır. Hayatının sonuna kadar çeşitli dergi ve gazetelerde yazı hayatını sürdürdü. 1945’te tedavi gördüğü Yakacık Sanatoryumu’nda vefat etti.

ESERLERİ:  Mahmud Yesari, pekçok hikâye, elliden fazla piyes ve yirmi beş roman yazdı.

Roman-Hikâye:

Çoban Yıldızı (roman, 1925),

Çulluk (roman, 1927),

Pervin Abla (roman, 1927),

Kırlangıçlar (roman, 1930),

Su Sinekleri (roman, 1932),

Bahçemde Bir Gül Açtı (roman, 1932),

Tipi Dindi (roman, 1933),

Yakut Yüzük (roman, 1937),

Yakacık Mektupları (hikayeler, 1938),

Bağrı Yanık Ömer,

Geceleyin Sokaklar.

Piyesleri:  Tablo,  Asri Hülyalar, Bekir’in Rüyası, Ayrı Oda, Çürük Merdiven, Sancağın Şerefi,  Sürtük, Telli Turna, Hanife Hanım Hizmetçi Arıyor, Serseri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir