GALİP ARCAN

İsmail Galip Arcan, 8 Ağustos 1974’te İstanbul’da vefat etti. Oyun yazarı, tiyatro sanatçısı ve sinema oyuncusu.

Galip Arcan, 3 Kasım 1894’te İstanbul’da doğdu. Askeri Rüştiye’de okurken 1909 yılında eğitimini yarıda bırakarak Ahmet Fehim Efendi’nin topluluğunda “Tabib-i Aşk” adlı oyunla oyunculuğa başladı.

1910 yılında Burhanettin Tepsi’nin kurduğu “Burhanettin Tiyatrosu“na katılarak Selanik’e turneye gitti.1914 yılında Darülbedayi’ye giren Arcan, burada bir süre yöneticilik ve oyunculuk yaptıktan sonra 1920 yılında Fransa’ya giderek Andre Antuan’ın ve Fransa Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle tiyatro konusunda araştırmalar yaptı.

Arcan, Comedie Francaise ve Theatre Odeon’da çalıştı. 1,5 yıl sonra Türkiye’ye dönen Arcan, Raşit Rıza Topluluğu‘na girerek burada oyunculuk yaptı.

1923 yılında ikinci kez Fransa’ya gitti.1925 yılında tekrar Türkiye’ye döndü ve Muhsin Ertuğrul’un kurduğu “Ferah Tiyatrosu”na girdi. Topluluğun dağılmasından sonra Almanya’ya giden sanatçı, Alman Tiyatrosu üzerine incelemeler yaptı, bir kaç sinema filminde rol aldı.

Türkiye’ye dönünce Şehir Tiyarosu‘na giren Arcan oyunculuk, yönetmenlik, çevirmenlik, oyun yazarlığının yanı sıra 1932-42 yılları arasında Konservatuarda hocalık da yaptı.

Bir çok oyun yazan, çeviren ve adapte eden Arcan’ın “Tiyatroda Makyaj” , “Tiyatroda Diksiyon” kitaplarının yanı sıra “Benim Romanım Şiir-Miir”, “Yaş 70”  isimli şiir kitapları da bulunmaktadır.

Bican Efendi Vekilharç, Bir Millet Uyanıyor, Aysel Bataklı Damın Kızı, Büyük Sır gibi sinema filmlerinde de rol alan Arcan, 8 Ağustos 1974’de aramızdan ayrılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir