Gaziantep Valiliği Tarafından COVİD-19 Sağlık Destek Hattı Kuruldu

Gaziantep’te Covit-19 hastalarının acil sağlık ihtiyaçlarının daha çabuk karşılanabilmesi ve İl genelinde ilgili bütün kurumlarla koordinasyon sağlanarak aksaklıkların önüne geçilmesi amacıyla Valilik bünyesinde COVİD-19 Sağlık Destek Hattı Çağrı Merkezi kuruldu.

Destek Hattı Çağrı Merkezi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın talimatlarıyla, Gaziantep Büyükşehir, Şehitkâmil ve Şahinbey belediyelerinin katkılarıyla çalışmalarına başlarken bu amaçla İllerde kurulan Türkiye’deki ilk merkez olma özelliği taşıyor.

444 0 627 numaralı Destek Hattı Çağrı Merkezi’nin çalışmalarına başlaması ile birlikte İl Sağlık Müdürlüğü personeli olan uzman çağrı alıcılar vatandaşların sıkıntılarını dinleyerek hem anında çözüm üretiyor hem de ambulans veya muayene gibi talepleri yazılım vasıtasıyla online olarak İl Sağlık Müdürlüğü’nün ilgili birimlerine iletiyor.

Covid-19 belirtileri gösteren vatandaşların test için hastaneye sevk edilmesi, karantina altında olan hastaların ihtiyaçlarının giderilmesi ve karantinada nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili soruların yanıtlanması, test ve tedavi sürecinde Sağlık Bakanlığının uyguladığı protokollerin ve sebeplerinin vatandaşlara aktarılması gibi bir çok hizmet destek hattı vasıtasıyla vatandaşlara ulaştırılıyor.

Bununla birlikte gelen çağrılar sonucu Covid-19 testi yaptırılması gereken vatandaşlarımıza Sağlık Müdürlüğü’nün sivil araçları ile ya evlerinde test yapılıyor ya da evlerinden alınarak ilgili hastanelere götürülüyor ve testle birlikte muayenesi yapıldıktan sonra tekrar evlerine bırakılıyor.

Ayrıca evlerinde karantina altında olan vatandaşlarımızın durumu da aynı sistem vasıtasıyla ilgili kaymakamlıklara bildirilerek ihtiyaçlarının karşılanması noktasında destek alması sağlanıyor.

Gerekli işlemlerin daha rahat bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkâmil belediyeleri tarafından İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilen 100 araçtan 50 tanesi hizmete alınırken 50 tanesinin de önümüzdeki günlerde işlemlerinin tamamlanarak hizmete girmesi bekleniyor.

Çağrı Merkezini ziyaret eden Vali Davut Gül, erken teşhis ve tedavinin salgın pandemi sürecindeki önemine dikkat çekerek “Vatandaşlarımızdan bize gelen taleplerden ve şikâyetlerden dolayı hayata geçirdiğimiz 444’lü hattımızla mazeret ve şikâyetlerin önüne geçeceğiz. Bütün vatandaşlarımıza 1’inci sınıf hizmet sunuyoruz. Vatandaş, 444 06 27’yi aradığında evinde gidip testini alıyoruz. Hastaneye gitmesi gerekiyorsa hastaneye götürüyoruz. Hastanede tedavisi bittikten sonra alıp evine getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın son genelgeleriyle yeni bir döneme girildiğini belirterek, “Yeni normal dönemimizde erken tanı, evde tedavi, erken teşhis çok daha önemli. Dolayısıyla vatandaşımızın 444’lü hat üzerinden taleplerini, ihtiyaçlarını ve şikâyetlerini kurduğumuz yeni sistemle karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.

Destek Hattının gelen çağrıları kaydetmesi ve ilgili birimlere yönlendirilmesi için gerekli olan Web tabanlı bilgisayar yazılım desteği Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hazırlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir