ÇOLPAN İLHAN

Çolpan İlhan, 8 Ağustos 1936 tarihinde İzmir‘de doğmuştur. Türk tiyatro ve sinema sanatçısı.

Çolpan İlhan’ın babasının adı, Muharrem Bedrettin (Günlük yaşamda kısaltılarak Bedri İlhan, annesinin adı Perihan İlhan’dır. Babasının memleketi Sivas Gürün’dür. Şair Attila İlhan’ın kız kardeşidir. Ayrıca Cengiz adında bir abisi daha vardır. Babası avukatlık yaparken ani bir kararla kaymakamlığa geçmiş sonrasında da İlk ve orta eğitiminin büyük bir bölümünü İzmir ve babasının işi dolayısıyla gittikleri farklı şehirlerde tamamlamış. Balıkesir’in Sındırgı ilçesine taşınınca Lise eğitimine Balıkesir’de Balıkesir Lisesi’nde başladı ve sonra da İstanbul’da yatılı olarak okuduğu Kandilli Kız Lisesi’nden mezun oldu.

Çolpan İlhan, daha sonra İstanbul Belediye Konservatuarı’nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun oldu.

Akademi öğrenimi sırasında akademideki arkadaşları ile birlikte “Akademi Tiyatrosu” adıyla bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı. Akademinin Tiyatro Kulübü’nün sahnelediği “Antigone” oyunundaki başrolü ile dikkat çekince, film teklifleri başlar. İlk filmi “Kamelyalı Kadın”dır. 1957 yılında ilk sinema filmi “Kamelyalı Kadın” filminde başrol oynadı.

Aynı yıl yani 1957 yılında Küçük Sahne tiyatrosunda Münir Özkul ve Uğur Başaran ile “Sevgili Gölge” adlı oyunla ilk profesyonel oyununu oynadı. Burada 3 sene görev yaptıktan sonra Oda Tiyatrosu’nda görev aldı. Daha sonra Kent Oyuncuları tiyatrosuna geçti.

200’e yakın sinema filminde rol alan Çolpan İlhan, 70li yılların sonunda sonra sinemadan koptu ve moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

1997 yılında her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri dağıtmakta olan “Sadri Alışık Kültür Merkezi”ni kurdu. Bugün tiyatro oyunları sergilemenin yanı sıra eğitim merkezi olarak da hizmet vermektedir.

Çolpan İlhan 1959 yılında çevirdiği Yalnızlar Rıhtımı adlı filmde otuz sekiz yıllık hayat arkadaşı Sadri Alışık ile tanıştı. Alışık’la bu filmin uzun süren rıhtım sahnelerinde yakınlaştılar.

Çolpan İlhan, Sadri Alışık’dan önce üç kere nişanlanır. Yönetmen Metin Erksan, oyuncu Fikret Hakan ve Münir Özkul. Ama evlilik kararını Sadri Alışık’tan yana kullandı.

Çolpan İlhan, 20 Ağustos 1959 tarihinde sinema oyuncusu Sadri Alışık ile evlendi. Sadri Alışık 1995 yılında vefat edene kadar da evli kaldılar. Kerem Alışık adında oyuncu olan bir oğlu vardır.

Çolpan İlhan, 25 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul’da bir kalp krizi neticesinde 78 yaşında hayata veda etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir