YILMAZKAYA: “TBMM’DE 3066 KANUN TEKLİFİNİN SADECE 104’Ü KANUNLAŞTI!”

Muhalefet partilerinin verdiği kanun teklifleri mecliste görüşülmüyor!

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, TBMM’de bulunan 11 partiden sadece Ak Partinin kanun tekliflerinin gündeme alındığını diğer 10 partinin verdiği hiçbir kanun teklifinin gündeme alınmadığını belirtti.

Vatandaşların sorunlarını ve mağduriyetlerini çözmek adına kanun teklifi verdiklerini belirten Yılmazkaya, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 291, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 138, Halkların Demokratik Partisi’nin 57, Milliyetçi Hareket Partisi’nin 49, İYİ Parti’nin 37, Türkiye İşçi Partisi’nin 2, Büyük Birlik Partisi’nin,1 Demokrasi ve Atılım Partisi’nin 1, Demokrat Parti’nin 1, Demokratik Bölgeler Partisi’nin 1, Saadet Partisi’nin 1 milletvekili olmasına rağmen AK Partinin dışında hiçbir partinin verdiği kanun teklifinin gündeme alınmadığını” belirtti.

Yılmazkaya, 11 parti tarafından verilen 3066 kanun teklifinin 2962’sinin iktidar tarafından dikkate alınmadığını, yalnızca AKP tarafından verilen 104 kanun teklifi komisyonlarda görüşülüp genel kurulda onaylandığını ifade etti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için ÖSYM sınav ücretlerinin kaldırılması için Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı için, Bedelli Askerlik ve Asker Kaçakları için af gibi birçok önemli konuda verilen kanun tekliflerinin AKP tarafından reddedildiğini ve gündeme alınmadığını belirten Yılmazkaya, “Adalet ve Kalkınma Partisi grubundan gelen kanun teklifleri, geçiş üstünlüğü varmış gibi komisyona anında sevk edilirken, diğer grupların imzasıyla verilen kanun tekliflerinin komisyona sevk sürelerinde yaşanan gecikme ve komisyonda görüşülmüyor dahi olması milli iradeye saygısızlıktır” ifadelerini kullandı.

Yılmazkaya, “AKP, CHP, MHP, HDP, İyi Parti, TİP, Saadet Partisi ve BBP, toplam 3066 kanun teklifi verdi. 3066 teklifin içinden yalnızca altında AKP’li milletvekillerinin imzası olanlar komisyonu aşabildi. Yani, muhalefet partilerinin vermiş olduğu 2962 kanun teklifinden hiçbiri kanunlaşmadığı gibi henüz TBMM gündemine bile alınmadı” dedi.

Vatandaşların sorunlarını ve mağduriyetlerini çözmek adına kanun teklifi verdiklerini belirten Yılmazkaya, “AKP İktidarını vatandaşın sesi olan muhalefeti duymaya davet ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir