M. Erhan Durukan: OSMAN YAĞMURDERELİ

Osman Gazi Yağmurdereli, 2 Ağustos 2008’de İstanbul’da vefat etti. Türk yapımcı, oyuncu, müzisyen ve siyasetçi.

Osman Yağmurdereli, 6 Şubat 1953, Trabzon’da doğdu. Demokrat Parti ve Adalet Partisi kurucularından 12. Dönem Trabzon Milletvekili Zeki Yağmurdereli’nin oğludur. İlkokulu 3. sınıfa kadar Trabzon Kurtuluş İlkokulu’nda, daha sonra ise Ankara Kavaklıdere İlkokulu’nda bitirdi. Orta ve lise eğitimini ise Namık Kemal Lisesi Yenişehir Koleji’nde bitirdi. 1973 yılında, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, yorumcu sanatçı olarak sanat çalışmalarına başladı. Televizyon yapımcılığıyla birçok diziye imza attı.

1975 yılında şarkıcılığa başladı, gece kulüplerinde sahneye çıktı. Ankara gazinolarında uzun süre kalmadı. Arkadaşı şarkıcı Faruk Tınaz’ın ısrarlarıyla İstanbul’un yolunu tuttu. Şişli’de bir apartman dairesinde türkücü Kamil Sönmez ve Faruk Tınaz’la yaşamaya başladı. Bir süre sonra onlara Asım Ekren de katıldı. Hepsi de eğlence dünyasında çalışıyordu.

Turgut Özal – Semra Özal çiftinin 1986 yılında tanıştırmasıyla dönemin Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy’un kız kardeşi, İş Bankası’nda müdür olarak çalışan Esin Atasoy ile 1987 yılında evlendi. Bir oğlu vardır.

“Nişan Yüzüğü” ve “Sarışın” adlı iki albüm çıkardı, bir Kıbrıs şarkısı olan “Bir bir biri birilerine” ve “Eller eller” şarkılarıyla tanındı. Şarkıcılığın yanı sıra oyunculuk da yaptı. Bir dönem TRT’nin en sevilen dizilerinden biri olan “İz Peşinde”de canlandırdığı “Komiser Esat” tiplemesiyle yıldızı iyice parladı.

1988 yılında “Yağmur Ajans” adında bir film yapım şirketi kurdu. Kerime Nadir’in “Samanyolu” adlı eserini bir dizi haline getirip TRT’ye sattı. Yağmur Ajans’la birçok televizyon kanalına dizi üretti. Bir zaman Trabzonspor yöneticiliği de yaptı. “Devlet Sanatçısı” unvanı da taşıyan yapımcı Osman Yağmurdereli, 5 yıl üst üste “Altın Kelebek En İyi Yapımcı Ödülünü” de aldı.

2006 yılında Uğur Arslan’ın çok sevilen şiirinden yola çıkılarak Osman Yağmurdereli’nin yapımcılığında senaryolaştırıldıktan sonra Hilal Saral yönetmenliğinde çekilen “Karagümrük Yanıyor” adlı dizi filmde oyuncular; Uğur Arslan, Sinem Öztufan, Özlem Yılmaz, Mesut Akusta, KamilSönmez gibi oyuncular olmuştur.

Osman Yağmurdereli, 2 Ağustos 2008 tarihinde İstanbul’da 55 yaşında vefat etmiştir.

45’lik Plakları: Ne Güzeldi O Günler/ Ne Delisin Ne Divane [Göksoy Plak].

Oynadığı Filmleri: Karımı Gördünüz mü [1984], Sevgi Çıkmazı [1986], Biraz Neşe Biraz Keder [1986], Kıbrıs’ta Vuruşanlar [1988], İz Peşinde [1990- TV Dizisi], Bizim Mahalle [1993- TV Dizisi], Evdekiler [1995], Bir Aşkın Bittiği Yer [1996- TV Filmi], Yeni Bir Yıldız [1997- TV Filmi], Keloğlan Kara Prens’e Karşı [2005].

Oynadığı Diziler: Kıbrıs’ta Vuruşanlar [1988], Bizim Mahalle [1993], Evdekiler [1995].

Osman Yağmurdereli, Ak Parti’den İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı olarak 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan seçimlerde 23. dönem AKP İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir