Hayri Sucu: “Gazetecilik Patronla, İktidarın Öfkesi Arasına Sıkışıyor”

CHP Gaziantep il Başkanı Hayri Sucu 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı. Sucu yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Günümüzde basının maruz kaldığı baskılar nedeniyle, özgür bir şekilde işini yapamadığını görüyoruz. AKP iktidarında daha da artan baskılar nedeniyle, bugün basının çok büyük bir kısmı, gerçekleri kamuoyuna yansıtamamaktadır. Yasama, yürütme ve yargının ardından dördüncü kuvvet olarak tanımlanan basının, bugün getirildiği noktaya bakıldığında, durumun vahimliği ortaya çıkıyor.

Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 50.02 puanla 154. sırada yer almıştır.

Baskı ve otosansürün yanı sıra ekonomik zorluklarla da baş başa bırakılan gazeteciler ciddi sorunlar yaşamaktadır. Pandemi süreciyle birlikte gazetelerin reklam gelirleri azaldı. İşten atılan birçok gazeteci oldu. Devletin medya kuruluşlarına desteği, kısa çalışma ödeneği gibi seçenekler medya için yeterli olamadı. Basın sektöründe sendikalaşma oranı yüzde 5’i geçmiyor. Gazeteciler yoksul sınırında maaş alıyorlar ve iş güvenceleri yok. Gazetecilik patronla, iktidarın öfkesi arasına sıkışıyor.

Gazetecilerin TGC başta olmak üzere gazetecilik derneklerine üye olarak örgütlü dayanışmaya destek olması çok önemli. Tüm medya çalışanlarının sendikalı olmasına ihtiyaç var. Devletin medya üzerinde baskı aracı oluşturmadan vergi ve sigorta ödemelerini ertelemesine ihtiyaç var. BİK aracılığıyla faizsiz krediler medya kuruluşlarına verilebilir.

Gazetecilerin bayramı çalışma koşullarının düzeltilerek, sansür/otosansür, gözaltı/hapis koşulları ortadan kalktığında, yani Türkiye demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, insan haklarına ve saygıya dayanan bir yönetime kavuştuğunda gerçekten kutlanacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm basın emekçilerimizin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramlarını kutluyor, görevleri başında yaşamlarını yitiren basın mensuplarını saygı ile anıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir