M. Erhan Durukan: “YAVUZER ÇETİNKAYA”

Yavuzer Çetinkaya, 21 Temmuz 1992’de İstanbul’da vefat etti. Türk oyuncu ve öykü yazarı.

Yavuzer Çetinkaya, 7 Mart 1948’de İzmir’de doğdu. Liseyi Robert Kolej’de tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. …

Talas Amerikan Ortaokulu, Robert Koleji, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu. Yüksek lisans çalışmasını Ege Üniversitesinde Güzel Sanatlar dalında yaptı. Fransız hükümetince verilen bursla gittiği Paris Sorbonne Üniversitesinden doktorluk unvanı aldı, Fransız Ulusal Tiyatrosu’nda üç yıl oyunculuk yaptı. Uzun yıllar Dostlar Tiyatrosu’nda ve birçok sinema filminde, “Bizimkiler” adlı televizyon dizisindeki “Doktor” rolünü oynadı.

Deli Deli Küpeli, Osman F. Seden’in yazıp Kartal Tibet’in yönettiği 1986 yapımı komedi ve dram filmi. Cevat Fehmi Başkut’un Buzlar Çözülmeden adlı tiyatro oyununun sinema uyarlamasıdır. Filmde, tımarhaneden kaçıp bir ilçeye gelen delinin, çeşitli rastlantılar sonucu kaymakam olması anlatılır. Filmde Yavuzer Çetinkaya “Hakim” rolünü oynamıştı.

Yavuzer Çetinkaya, Paris izlenimlerini içeren iki röportajla 1980 Abdi İpekçi Barış Ödülü’nü, Savaş ve Doğum adlı eseriyle 1992 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanmıştı. Savaş ve Doğum (1992) adlı bir öykü kitabı vardır..

Yine bir oyuncu olan Meral Çetinkaya‘nın eşi olan sanatçı, kalp krizi nedeniyle 1992’de 44 yaşındayken öldü.

“Ben, Yavuzer Çetinkaya, bir sinema yazarı, üstüne üstlük yurtdışında ilk kez bu konuda doktora yapmış insanım. 3 yıldır Amerikan sinemasını boykot ediyorum… Gitmediğim için bilmiyorum diyeceğim ama etkilerini görüyorum. Öyle bir kuşak gelişiyor, ama bu sırf sinema ortamında değil. Artık tüketim ekonomisine dayanan, “yeni dünya düzeni” adı verilen…

Her yer çabuk ve hazır tüketilecek şeylerle Dolu, George Bush bile; yeni dünya düzeni’nin içkisi Coca-Cola’dır demiş. Şekerin bünyede alışkanlık kazandıran bir etkisi olduğu malum. Yiyeceği şekerli kıymadan yapılan hamburger’dir biliyoruz, bunun bir de eğlencesi var… Müziği de öyle. Sanatla da bir ilgisi yok bunların. Çünkü sadece tüketmeye yönelik. Tabii ki sanatın da tüketicisi olmalı ama sanat üretime öncelik vermelidir. Sanat üretmeli önce…”

Yavuzer Çetinkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir