Gaziantep’te kır nikâhı dönemi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, korona virüs salgını sonrası başlayan kontrollü sosyal hayat dönemi kapsamında hayatlarını birleştirmek isteyen çiftler için kır nikâhı konseptini hayata geçirdi.

İlk kır nikâhını ise Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bizzat kıydı.

Dünyada genelinde ve Türkiye’de toplum yaşamını derinden etkileyen, pek çok alışkanlığı ve programı sekteye uğratan korona virüs salgını en çok yeni evlenecek çiftleri mağdur etti. Yaşanan kritik süreçte salgın riskini göz ardı edemeyen pek çok çift, düğün ve nikâh yapamayınca devreye Gaziantep Büyükşehir Belediyesi girerek ‘Kır Nikâhı’ konseptini hayata geçirdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Evlendirme Memurluğu Birimi tarafından hayata geçirilen ‘Kır Nikahı’ projesi kapsamındaki ilk nikah ise Fıstık Park Kır Nikâhı Alanı‘nda kıyıldı. Fatma Şahin tarafından kıyılan ilk nikâhta Gülşah Çivi ile Doğuş Gözegir hayatlarını birleştirdi. Yeni çiftlerin mutluluğuna kır nikâhı konseptiyle çözüm üreten Büyükşehir, bu sayede hem riski en aza indirgiyor, hem de sosyal mesafeyi gözetip, temasın önlenmesine katkı sağlıyor.

“Yeni normalin kır nikâhı formatını hayata geçirdik”

Kır nikâhı konsepti kapsamında ilk nikâh akdini gerçekleştiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “İçişleri Bakanlığı’nın düğünlerle ilgili genelgesinden sonra böyle bir alan hazırladık. Yeni normalin kır nikâhı ve düğünü formatını hayata geçirdik. Burada, açık havada sosyal mesafeye dikkat ederek, maskesiz kimsenin bulunamayacağı bir alan oluşturduk. Bugün bütün bu kurallara uyarak ilk nikâhı kıydık. Burada katılımcıların da güzel bir memnuniyeti var. O yüzden de bu konuyla ilgili olarak Evlendirme Memurluğu Birimimizi kurduk. İl genelinde beş ayrı yerde bu kır nikâhı formatını hayata geçirdik. Bugün ilk olarak Fıstık Park içerisindeki bu alanda nikâh kıymaya başladık ve fıstık ağaçları içinde ilk nikâhımızı kıydık” dedi.

Kır nikâhı ile hayatlarını birleştiren Gülşah ve Doğuş Gözegir çifti ise salgın sürecinde çok kez düğünlerini ertelemek zorunda kaldıklarını ama sonunda kır nikâhı ile evlendikleri için mutlu olduklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir