M. Erhan Durukan: “KURALLARA UYMAYANLAR SUÇLU, MUTLAKA CEZALANDIRILMALIDIR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “En çok vaka olan 5 il: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Bursa. Toplum sağlığı için risk yansıtan görüntüler artıyor: Bugün, medyada, yolcular arasında sosyal mesafenin sıfırlandığı taşıt haberleri yer aldı” dedi.

Koronavirüs ile mücadelenin sürdüğü Gaziantep’te alınan tedbirler, yapılan uyarı ve kesilen cezalara rağmen korona virüs vakaları artıyor. Rehavetin nedeniyle kent vaka artış hızında İstanbul ve Ankara’nın ardından üçüncü sıraya yükseldi. Artan vakalar üzerine Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesaplarından vatandaşlara kurallara uyulması konusunda sık sık çağrıda bulunarak, uygulanan tedbir ve yapılan uyarılara riayet edilmesini istedi.

Gül, sosyal medyadan yaptığı başka bir uyarıda ise koronavirüs vakalarının yüzde 77’sinin akraba ve arkadaştan bulaştığını hatırlatarak, Ramazan Bayramı boyunca insanların temastan kaçınması gerektiğini söyledi. Vali Gül, “Vakalarımızın yüzde 77’si hastalığı akrabası ya da arkadaşından kapmış. Hiçbiri hasta olacağını ya da hastalığı bulaştıracağını düşünmüyordu. Kapı komşu olsanız bile akrabalarınıza gitmeyin, misafir kabul etmeyin, birlikte yemek yemeyin, bayramlaşma yapmayın.” ifadelerini kullandı.

Başta Gaziantep Valiliği olmak üzere, tüm belediyeler, sivil toplum kuruluşları,  Covıd-19 salgınına yönelik önlemleri üst düzeyde aldılar. Buna rağmen en çok vaka olan iller arasında Gaziantep 3. sırada…

Aşağıda Gaziantep’te son iki haftada yayımlanan Covıd-19 salgınına karşı kamu kurum ve kuruluşlarının haberlerini kısaca sunuyorum. Okuduktan sonra sanırım;

“Kurallara uymayanlar suçlu, mutlaka cezalandırılmalıdır” görüşüme katılacaksınız.

İŞTE HABERLER:

Şehitkamil’de tedbirli nikâh dönemi… Fadıloğlu: “Maksimum 20 kişi ile nikâh kıyıyoruz… Maskesiz kesinlikle kimseyi içeriye almıyoruz.”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, salgınla mücadelede bireylerden başlayarak kurum ve işletmelere kadar büyük bir imtihan verildiğini belirterek, alınan tedbirlerle birlikte bu süreçte sağduyunun da elden bırakılmaması gerektiğini söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği işbirliğinde Turizm İşletme Belgeli Otel ve Restoranlara yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılan Gaziantep Valisi Davut Gül,  Pandeminin küresel bir sorun olduğunu hatırlatarak milli bir mücadele yapıldığına değindi.

Toplum destekli polislerimiz korana virüs salgınına karşı vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam ediyor…

Şahin: “Salgında başarının sırrı sürece insani yönden bakmak… Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak bizim 14 kuralı halkımıza çok iyi öğretilmesi, şehrin dezenfektesi, sosyal yardımların sistemli bir şekilde verilmesi gibi konularda yoğunlaştık…”

Gazi şehrin ünlü restoranları pandemiye karşı “fıstık gibi” hazırlanıyor. Şahin: “Asıl amaç burada, işletmeye deneyim kazandırmak ve pandemiye karşı bilinçlendirmekti. Bunu şehrimizde yer alan restoranlarımız artık, birer birer elde ediyor…”

SANKO Okulları’nda, Covıd-19 salgınına yönelik önlemler üst düzeyde alındı …

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde korona virüs testi pozitif çıkan astım hastası kadın hastanede tedavi altına alınırken kadının yaşadığı ve 50 kişinin bulunduğu apartman karantina altına alındı.

GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, COVID-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin önemine işaret ederek, “Vaka sayıları maalesef Ramazan Bayramı’ndan sonra artış gösterdi. Devletimizin aldığı tedbirlere hem kendi sağlığımız hem de toplum sağlığı için titizlikle uymak zorundayız” dedi.

Gaziantep’te, 176 personelin katılımı ve drone desteğiyle özellikle umuma açık iş yerleri, sokak girişleri, araçlar ve şahıslara yönelik huzur güven uygulaması yapıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in davetiyle Gaziantep’e gelen Dr. Saraç, Antep’e özgü ürünlerden yapılan yemeklerin ve ara sıcakların birer “Anti Corona” yiyeceği niteliği taşıdığını ve bağışıklığı güçlendirdiğini belirtti.

Şahinbey Belediyesi, online nikâh uygulaması başlattı. Tahmazoğlu: “Şahinbey Belediyesi olarak Türkiye’nin en fazla nikâh kıyan belediyesi unvanını elimizde bulunduruyoruz. Korona virüsü tedbirleri kapsamında nikâhları kıyılacak yeni çiftlerimiz için bazı yeni projeler ürettik…”

Büyükşehir Belediyesi ise gastronominin başkenti Gaziantep’in  “Sağlıklı Lezzetin Başkenti” unvanını da alması için pandemiye karşı COVID-19 Hijyen ve Sunum Eğitimi’ni devreye soktu, işletme sahiplerine ve personellere, vatandaşa nasıl hizmet verilmesi gerektiğini anlattı, deneyim kazandırdı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yeni tip Corona Virüs (COVID-19) Salgını’nda girilen kontrollü normalleşme süreciyle birlikte kültür sanat etkinliklerine başlıyor. Bu kapsamda Oğuzeli Kavşağı’nda bulunan Hitit Kültür Kapısı ve Alleben Göleti’nde ücretsiz “Arabalı Sinema Günleri” düzenleyecek.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 26.06.2020 tarihli 10202 sayılı “İnternet Kafeleri Salonları ve Elektronik Oyun Yerleri” konulu genelgesinde belirtilen kurallara göre 01.07.2020 tarihinde faaliyete başlayacak olan internet kafe ve salonları ile elektronik oyun yerlerinin işletmecilerine bu yönde gerekli eğitimlerin verilerek sertifikalandırılması, sadece belirtilen şartlara uygun işletmelerin çalışmalarına izin verilmesine, Oybirliği ile karar verilmiştir.

Şahinbey Belediyesi 27-28 Haziran günlerinde yapılacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi okullarda dezenfekte çalışmaları yaptı.

Gaziantep’te ailesinin yanına ziyarete giden fabrika işçisinde korona virüs testi pozitif çıkınca temas ettiği 6 hanede bulunan toplam 42 kişi karantinaya alındı.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde pozitif vaka ile temaslı olduğu tespit edilen kişilerin karantinada bulunan evleri ve ortak kullanım alanları dezenfekte edildi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun son toplantısında da gündeme gelen vaka artışlarına yönelik değerlendirmelerde “Mesela şehir dışından gelenler akrabalarla buluşmuş, geniş sofralar kurulmuş. Toplu ziyaretler yapılmış. Özellikle Anadolu’daki vaka artışının en büyük sebebi, aile içindeki bulaşmalardan kaynaklanıyor” görüşü dile getirildi.

Şahinbey Belediyesi salon nikâhlarında sevdikleri ile bir arada olamayan çiftler için çözüm üreterek kır nikâhı konseptini uygulamaya başladı.

İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu Kararına uymayan 3 ticari taksi 7 gün süreyle trafikten men edildi .

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarda çalışan 200 bin işçiye yeni tip Corona Virüsü’nden (COVID-19) Korunma Tedbirleri Eğitimi vermeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir