M. Erhan Durukan: “GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ”

Gaziantep Üniversitesi, 27 Haziran 1987’de kuruldu. Bölgemizin ticaret ve sanayi merkezi olan Gaziantep ilinin adını taşımaktadır.

1973 yılında ODTÜ’ye bağlı Makine Mühendisliği Bölümü olarak eğitime başlamıştır. Kurucusu, Prof. Dr. Ömer Turgay Göksel’dir. 1974 yılında Elektrik Mühendisliği Bölümünün açılması ile bu iki bölüm, Gaziantep Mühendislik Fakültesine dönüştürülmüştür. 1974 yılında Temel Bilimler Bölümü ile Lisan Bölümü kurulmuş, Fakülteye 1977 yılında Uygulamalı Kimya Bölümü eklenmiştir.1981 yılında İnşaat Mühendisliği kurulmuş, 1982 yılında Uygulamalı Kimya Bölümü Gıda Mühendisliği Bölümüne, Temel Bilimler Bölümü Fizik Mühendisliği Bölümüne dönüştürülmüştür. 1987’de Gaziantep Üniversitesi olana kadar ODTÜ’ye bağlı Gaziantep Mühendislik Fakültesi olarak eğitimini sürdürmüştür.

27 Haziran 1987 tarihinde 3389 sayılı yasa ile Mühendislik Fakültesine yeni kurulan çeşitli fakülte ve yüksekokulların da ilavesi ile Gaziantep Üniversitesi tüzel kişiliğine kavuşmuştur.

Kuruluşundan bu yana gelişimini hızla sürdüren Gaziantep Üniversitesi, çevre il ve ilçelere yayılarak üniversitemizden ayrılan fakülte ve yüksekokullarıyla yeni üniversitelerin kurulmasını sağlamıştır.

Geçmiş yıllarda Harran Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi ve son olarak da Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi, Kilis Fen-Edebiyat Fakültesi, Yusuf Şerefoğlu Sağlık Yüksekokulu ve Kilis Meslek Yüksekokulu Gaziantep Üniversitesi’nden ayrılarak Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nin akademik birimlerini oluşturmuştur.

Gaziantep Üniversitesi; güçlü akademik kadrosu, fiziki altyapısı, sosyal ve kültürel imkânları ile bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir. Gaziantep Üniversitesi, İntörn Eğitim Modeli, Üniversite-Sanayi İş Birliği ve Toplumsal Duyarlılık Projeleri başta olmak üzere Türkiye’deki diğer üniversitelere örnek olan projeleriyle dikkatle izlenen bir üniversite hüviyetini taşımaktadır.

Gaziantep Üniversitesi; Suriye güvenlikli bölgede açtığı fakültelerle üç dilde eğitim veren, bilimsel ve sanatsal alandaki çalışmaları ile bölgesine öncülük eden uluslararası bir üniversitedir.

Gaziantep Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinde eğitim dili İngilizce olup, Tıp Fakültesinde de Türkçe ve İngilizce programlar bulunmaktadır. İlahiyat Fakültesinde zorunlu Arapça, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde ise isteğe bağlı hazırlık sınıfları bulunmaktadır. Ayrıca Üniversite’de 12 programda Arapça eğitim verilmekte olup, 3 dilde (Türkçe, İngilizce ve Arapça) eğitim veren Türkiye’nin tek üniversitesi konumundadır.

Gaziantep Üniversitesi’nde, 20 Fakülte, 5 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 11 Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Tüm fakülte ve yüksekokullarda öğrenci alınan bölüm ve program sayısı 2019 yılında toplam 146 olmuştur.

Fakülteler: Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Fen- Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Gaziantep Eğitim Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Nizip Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi, Afrin Eğitim Fakültesi (Suriye), Azez İslami İlimler Fakültesi (Suriye), El-Bab İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Suriye), Spor Bilimleri Fakültesi.

Enstitüler: Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Eğitim Bilimleri ve Göç Enstitüleri.

Yüksekokullar: Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, Yabancı Diller Yüksekokulu.

Meslek Yüksekokulları: Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Nizip Meslek Yüksekokulu, Oğuzeli Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu, İslahiye Meslek Yüksekokulu, Nurdağı Meslek Yüksekokulu, Araban Meslek Yüksekokulu ve Cerablus Meslek Yüksekokulu (Suriye).

Gaziantep Üniversitesi’nde gelişmiş kütüphane imkânı, en son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlar ve yaygın bilgisayar ağ donanımıyla modern ve çağdaş ortamlarda eğitim-öğretim hizmeti verilmektedir.

Gaziantep Üniversitesi; Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan ve kampus içerisinde yer alan, güreş ve kondisyon salonları, masa tenisi, halı ve çim futbol, atletizm sahaları, açık yarı olimpik yüzme havuzu, 6 adet açık basketbol, 10 adet açık voleybol sahası, 3 adet tenis kortu ve 1 adet 500 seyirci kapasiteli spor salonlarıyla öğrencilerine sportif faaliyetlerde bulunma imkânı sunulmaktadır.

Türkiye’nin TSE belgeli ilk üniversite spor kompleksi olan GAÜN Sporium’da, aynı zamanda ülkemizin en büyük ve geniş kapsamlı spor kompleksi olma özelliği ile öğrencilere ve personele hizmet verilmektedir.

Sosyal ve kültürel faaliyetler, 82 öğrenci topluluğu tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilmektedir.

Gaziantep Üniversitesi’nin ana kampus, taşralar ve istimlaki gerçekleştirilen alanlarla birlikte şu andaki toplam alanı 3.446.113 m2’dir. Taşradaki fakülte ve yüksekokullar ile Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Poliklinik Binası dahil, binalar ve tesisler 333.029 m2’lik bir alanı kapsamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir