GAZİANTEP TÜM EMLAKÇILAR ODASI, CHP MİLLETVEKİLİ YILMAZKAYA’YA SERT ÇIKTI

“SİMSAR DEĞİL, EMLAK DANIŞMANI”

Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya’nın, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Emlak Danışmanlarını ‘simsar’ olarak nitelendirilmesine tepki göstererek, “Meslek mensuplarının bir kazanılmış statüsü var. Doktora nasıl kabzımal diyemezseniz, Emlak Danışmanlarına da simsar demek etik değildir. Milletvekili Yılmazkaya’dan sektör mensuplarımız adına özür bekliyoruz” dedi.

“FİYAT ARTIŞININ NEDENİ EMLAKÇIKLAR DEĞİLDİR”

Bayram Yılmazkaya’nın ev fiyatlarındaki artışta emlakçıları kabahatli bulmasının da yanlış teşhis olduğuna dikkat çeken Başkan Ataç, “Fiyatlardaki artışla ilgili oda olarak gerekli açıklamaları yaptık. Emlak fiyatlarındaki artışta mülk sahiplerinin rolü büyüktür. Fiyatlardaki anormal artış sektörümüzü de kilitlemiştir. Yani bu artışlar sektörümüz için bir avantaj değil, tam aksine dezavantajdır. Fiyatlardaki artış nedeniyle şuan alım-satımda ciddi oranda düşmüştür. Bu konuyla ilgili olarak odamız gerekli çalışmaları yapmaktadır” diye konuştu.

“YILMAZKAYA’DAN’ÖZÜR BEKLİYORUZ”

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya’nın “Emlak simsarları yüzünden ev fiyatları 100-150 bin TL arttı!” açıklamasının talihsiz bir ifade olduğunu dile getiren Başkan Aytaç şunları söyledi: “Bizim her meslek grubuna saygımız vardır. Ancak sektör temsilcilerine doğru ünvanlarıyla hitap etmek gerekir. TBMM genel kurulunda milyonların önünde emlak danışmanlarına simsar denilmesini asla kabul edemeyiz. Milletvekili Yılmazkaya’nın bu açıklamasını düzeltmesini ve özür dilemesini bekliyoruz.”

“ARTIŞLAR ÜLKE GENELİNDE YAŞANDI”

Başkan Aytaç, banka faizlerinin düşmesiyle birlikte sadece Gaziantep’te değil, ülke genelinde fiyatlarda anormal bir artış yaşandığına da dikkat çekerek, “Sadece Gaziantep’te emlak fiyatları artıyor şeklinde bir yaklaşım doğru değildir. Bugün hangi kentte giderseniz gidin, faizlerin düşmesiyle orantılı olarak anormal fiyat artışları yaşanmakta. Hatta araç fiyatlarında da aynı artış yaşanıyor. Ancak, Milletvekili Yılmazkaya’nın açıklamasında sadece Gaziantep’te bu fiyat artışı yaşandığı yönünde ifadeler var. Bu doğru değil.” dedi.

Başkan Aytaç, oda yönetimi olarak ilgili yerlerle istişare ederek söz konusu sorunların çözümü için çalıştıklarını ve kısa sürede piyasanın tekrar normale dönmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir