M. Erhan Durukan: “FERHAN ONAT”

Ferhan Onat, 25 Haziran 1982’de vefat etti. Devlet Operası sanatçısı.

Ferhan (Gürgân) Onat 9 Şubat 1929 yılında İstanbul’da, Fatih’te doğdu. Batı müziğine olan ilgisi nedeniyle, ortaokulu tamamladıktan sonra Ankara Konservatuvarı sınavlarını kazanarak, Konservatuvarın viyolonsel bölümüne kaydolur. Bu bölümde ünlü hocalardan David Zirkin ile çalışırken sürekli olarak eserleri mırıldanan Onat’ın sesinin güzelliği çok geçmeden çevresindekilerin dikkatini çeker. Sesinin keşfedilmesi üzerine yardımcı olarak şan dersleri almaya başlayan Ferhan Onat, önce Frieda Böhm, sonra Maria Callas’ın da hocası olan İspanyol eğitimci Elvira de Hidalgo (1892-1980)  ile çalışmaya başlar. Hidalgo ile şan derslerini sürdürdüğü sırada Opera korosuna girer ve girdiği andan itibaren yeteneği, güzel sesiyle dikkatleri üzerine çeker.

1953 yılında Konservatuvar yılları sırasında, sonradan eşi olacak olan tenor Doğan Onat’la tanışan Ferhan Onat, âşık olduğu Doğan Bey’le gizlice evlenince, okul kurallarına aykırı hareket etmekten dolayı, Konservatuvardan uzaklaştırılır. Çiftin Gül adını verdikleri bir kızları dünyaya gelir. Gül de anne-babası gibi sanatçı olacak ama kendini opera değil tiyatroya adayacaktır.  

İstanbul Ekspres gazetesine Eylül 1953’de verdiği bir mülâkatta şunları söyler sanatçı: ‘İyice hazırlandığıma kanaat getirdikten sonra, opera imtihanlarına girip kazandım. 1948-1949 yıllarıydı. O sırada Opera yeni binasına taşınmıştı. 1950’de ‘Rigoletto’da üç buçuk ay müddetle oynadım.’   18 Ekim 1950 tarihinde prömiyeri yapılan eseri Aydın Gün sahneye koymuştur. Ferhan Onat, âdeta özdeşleştiği ‘Gilda’ rolünü yurtiçi ve yurtdışında başarıyla seslendirir.

Müzik eğitimcisi Halil Bedii Yönetken, o dönemde çıkan bir yazısında şöyle demiştir: ‘İlk Türk Gilda’sı, koloratur soprano Ferhan Onat temsilde herkesin ilgisini çekmiş ve aryaları sonunda hararetle ve uzun uzadıya alkışlanmıştır. Operamızın yeni yıldızı Ferhan Onat halen Bn. Hidalgo yanında çalışmaktadır, başka fırsat ve rollerde seyircilerinde daha yüksek hayranlıklar uyandıracak, daha parlak başarılar gösterecektir. Bu opera onun koloratur sanatının yüksek derecesini gereği gibi göstermeye fazla müsait değildir. Ferhan Onat büyük çapta koloraturların yaratılışına malik, beynelmilel bir istikbale namzettir.’ 

Ferhan Onat’ın büyük yeteneğinin farkında olan Opera yönetimi, o dönemin tabiriyle ‘görgüsünü artırmak için’ ama aslında eğitiminin devamını sağlamak amacıyla, sanatçımızı İtalya’ya gönderir. Orada, hocasının da desteği ve yardımıyla, 28 Şubat 1952 tarihinde Napoli’nin ünlü San Carlo Operası’nda Gilda rolüne çıkar Onat ve büyük başarı kazanır.

Nitekim Ferhan Onat, San Carlo’daki başarısından sonra, 1954 yılında Parma ve Beyrut’ta; 1957 yılında Avignon, Marsilya, Bordeaux ve Vichy’de; Belçika’nın Anvers kentinde çeşitli başrolleri seslendirir. Türkiye’ye döndükten sonra, eşi tenor Doğan Onat’la seslendirdikleri ‘Lucia di Lammermoor’ ve ‘Sevil Berberi’ operalarında büyük başarılar elde eder Onat.  

Ferhan Onat-Doğan Onat çifti 1965 yılında İstanbul Devlet Operası kadrosuna geçerler. Sonra, buradan da ayrılarak, özel çalışmalar sürdürüp ‘popüler’ şarkılar söyledikleri konserler verirler. Ferhan Hanım bir süre sonra İstanbul Operası bünyesine dönerek çalışmalarını burada ve davetli olduğu yurtdışındaki temsillerde sürdürür.  

Ferhan Onat, İstanbul Operası’nda o dönemde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle sahneden çekilmiş, yakalandığı amansız hastalık sonucunda 25 Haziran 1982 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir