M. Erhan Durukan: “FEHMİ TOKAY”

Fehmi Tokay, 23 Haziran 1959’da İstanbul’da vefat etti. Beste ve ses mimarı. 

1889 yılında İstanbul’un Üsküdar semtinde dünyaya gelen Fehmi Tokay’ın babası Sayıştay murakıbı Hüsnü Bey ve annesi Harmanlık Mektebi müdiresi Şadiye hanım’dır.            

Üsküdar’daki Ravza-i Terraki İlkokulu ‘nu ve daha sonra ortaokulu ve liseyi Toptaşı Askeri Rüşdiyyesi’nde okudu. 1907 yılında bugünkü adı ile Teknik Üniversite olan Mühendishane-i Berri Hümayun ‘e gitti ve savaş yılları olması nedeniyle ancak 1920 yılında mezun olabildi.

Kocaeli, Ankara, Bolu ve Çankırı gibi illerde Bayındırlık Bakanlığı’na bağlı olarak mühendis ve başmühendis olarak çalışan Tokay, 1938 yılında köprüler dairesi müdür yardımcılığına tayin edildi. Bayındırlık Bakanlığı müşavirliği görevinde iken emekliye ayrıldı.                      

Fehmi Tokay, 23 Haziran 1959 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Musiki hayatı:                      

Fehmi Tokay’ın musiki hayatı çocuk yaşta başladı. İyi kanun çalan babasını çevresinde Kemani Aleksan, Salih Efendi, Ali Rifat Çağatay ve Nevres bey gibi o devrin değerli üstatları vardı. Babası Hüsnü Bey, bunlarla bir araya gelir meşk eder ve fasıllar geçerlerdi. Bu çevre küçük Fehmi’nin musiki zevkinin aşısı oldu.

Başta babası olmak üzere Hadi Bey ve Rauf Yekta ile beraber meşk yapmaya başladı. Yenişehirli Ferit Efendi’den edebiyat dersleri aldı.    

Çok güzel sesi olan ve güzel şarkı icra eden Tokay, nota bilmezdi. Bestelerini Dr. Nevzat Atlığ ve Alaeddin Yavaşça notaya alırdı.                          

Nazik, kibar ve çevresinde çok sevilen Fehmi Tokay, yardımseverliği ile tanınırdı. Musiki repertuarına fazla eser bırakmadı fakat eserlerinin hepsinde derin sanatsal yapı vardır. Daha çok Hacı Arif Bey ‘in etkisi altında kalmış ve hiç piyasa şarkısı yapmamıştır.

Bestekârlığa çoğu bestekârların kompozisyonları bıraktığı yaşlarda başladı ve ilk eserini 52 yaşında yaptı. Tahir Buselik Makamında ve Devrihindi olarak 1941 yılında ilk şarkısını besteledi.   

1941-1945 yılları arasında en verimli devrini yaşayan Tokay, bu zaman dilimi içinde 69 eser besteledi. 1946 yılından ölüm yılı olan 1959 yılına kadar ise sadece 30 eser musiki repertuarına hediye etti.

Eserleri günümüze kadar değerini korumakta olup Bayati makamında bestelediği “Benzemez kimse sana” şarkısı günümüzde yediden yetmişe herkesin dilinde olmuştur.

Efsane sanatçı Müzeyyen Senar son albümü olan “Bir ömre bedel” CD ‘sinde Türk Hafif Müziği solisti Tarkan ile düet yaparak icra etti ve genç kuşakların Türk Sanat Müziği ‘ne ilgi duymalarında önemli rol aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir