“PAMUĞUN DIJITAL SERÜVENI”

Nesnelerin İnterneti Vasıtasıyla Sürdürülebilir Tarımsal Üretimde Kaynak Etkinliği ve Verim Artışı Sağlanmasının Ekonomik ve Çevresel Etkileri Proje Tanıtım Toplantısı

Boğaziçi Üniversitesi ve  Harran Üniversitesi, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ortaklığı ile Türkiye’de tarımın dijitalleşmesinde öncü bir proje gerçekleştiriyor.

“Pamuğun Dijital Serüveni”

Projenin temel hedefi GAP Bölgesi Harran’da pamuk üretimi değer zincirinde sürdürülebilir üretime yönelik kaynak etkinliği ve verimliliğe katkıda bulunmak. Bu doğrultuda, Şanlıurfa Harran Ovası’nda bulunan pamuk tarlasında üretime yönelik dijital teknolojiler destekli bir model geliştiriliyor. Pamuk üretimden çırçır sürecine kadar da dijital olarak izlenebilecek.

Proje, oluşturmuş olduğu kamu-üniversite-özel sektör ekosistemi ile Türkiye’de ilk defa tarımsal üretime yönelik akıllı teknolojiler destekli bir modeli, açık bir inovasyon ekosistemi içerisinde sahaya uyarlıyor ve Türkiye’de akıllı teknolojilerin tarım-gıda sektörüne uygulanmasına yönelik IoT destekli bir akıllı pamuk üretim modelini hayata geçiriyor.

Proje ile; iklim istasyonu, tarla sensörleri ve drone ile alınan kamera görüntüleriyle anlık olarak elde edilen veriler, geliştirilen yazılım ve teknoloji kullanımı yöntemi ile aşırı su, gübre ve ilaç kullanımının önüne geçilirken, bölge için çok önemli bir ürün olan pamukta çevreye duyarlı ve %20’ye kadar daha verimli üretim yapılabilmesi hedefleniyor.

Projenin destekçileri arasında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Türkiye İş Bankası, Vodafone, tarım teknolojileri şirketleri METOS Türkiye ve tarla.io ile Türk Traktör  yer alıyor.

Projenin güncel gelişimlerini, görselleri ile birlikte proje websitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

www.dijitalpamuk.com/dijitalpamuk/

instagram/dijitalpamuk

Detaylı haber için

https://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/bogazicinden-tarima-dijital-dokunus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir