M. Erhan Durukan: “YAŞAR NURİ ÖZTÜRK”

Yaşar Nuri Öztürk, 22 Haziran 2016’da İstanbul’da vefat etti. Türk İslam felsefesi profesörü, gazeteci, yazar, avukat, televizyon programcısı, siyasetçi, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kurucu dekanı.

Yaşar Nuri Öztürk Karadenizli bir ailenin çocuğu olarak 22 Haziran 1945’te Bayburt’ta dünyaya geldi, 70 yaşında vefat etti. Yaşar Nuri Öztürk’ün merhume annesi Bayburtlu, merhum babası Trabzonlu dur. Trabzon’un ilçesi olan Sürmene çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını burada geçirdi. Dini eğitimini ilk olarak babasından alan Yaşar Nuri Öztürk 9 yaşında hafız oldu. O yıllarda Anadolu’da hala devam etmekte olan medrese geleneği ile eğitim hayatına devam etti. Medrese hayatından sonra ise yaşamına yön verecek kararlar aldı.

Üniversite eğitimi alan Yaşar Nuri Öztürk Hukuk bölümünde okudu. 12 yıl boyunca imamlık ve vaizlik vazifesinin ardından, akademik hayata dönüş yaptı ve 1980’de “ İslam Felsefesi” alanında doktora yaptı. 1986 yılında aynı alanda doçentliğini aldı. Ortadoğu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika ülkeleri, ABD, Güney Kore ve Japonya’da kendi alanı ile ilgili akademik araştırmalar yapan Öztürk, ayrıca Fransa’da Grenoble Üniversitesi’nde çalıştı. New York’ta “İslam Düşüncesi ve Çağdaş Sufi Düşünce” dersleri okuttu. Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Yaşar Nuri Öztürk, 1978 ve 1982’de “Türkiye Milli Kültür Vakfı” ödülünü kazandı.

Yaşar Nuri Öztürk yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında pek çok yerde İslam ve insan hakları konularında seminerler, konferanslar verdi. Türkiye’de Kur’an’a dönüş hareketinin öncüsü olan ve Time Dergisinin gerçekleştirdiği “20. Yüzyılın En Önemli Kişileri” listesinde kamuoyunca belirlenen yüz isim arasında ilk 10 arasına giren Yaşar Nuri Öztürk aynı zamanda da, Türk üniversitelerinde öğretim üyesi ve dekan olarak 26 yıl görevde bulundu. ABD-New York’ta (The Theological Seminary of Barrytown) bir yıl misafir profesör olarak “İslam Düşüncesi” dersleri okuttu. Aynı süre içinde, The World Scripture’ın İslam bölümünün hazırlanışında görev aldı. Büyük çoğunluğu İslâmiyet hakkında elliye yakın kitabı vardır. Özellikle “Kur’an’daki İslâm” adlı ansiklopedi vasfındaki kitabı, Yaşar Nuri Öztürk tarafından çoğu konferansında telkin edilmektedir.

Yaşar Nuri Öztürk herhangi bir yorum yapmadan, çeviri özelliğinde Kur’an-ı Kerim’in  mealini yapmıştır. 993-2003 yılları arasında 126 baskı yapan bu çeviri, Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin En Çok Baskı Yapan Kitabı olmuştur. 1992 yılında İstanbul Üniversitesinde İlahiyat Fakültesi kuruldu 19.11.1993 yılında ise Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk kurucu dekan olarak atandı.

Yaşar Nuri Öztürk, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Daha sonra CHP’den istifa etti. Ardından da Halkın Yükselişi Partisi’ni kurdu ve bu partinin genel başkanlığını dört yıl boyunca sürdürdükten sonra 19 Ekim 2009 tarihinde üniversite ile çok ilgilenemediği gerekçesiyle genel başkanlıktan istifa ederek aktif siyasî hayatını son vermiş oldu.

Yaşar Nuri Öztürk, 90’lı yıllarda, televizyon açık oturum programlarına katılmasıyla geniş halk kitlelerine kendini tanıtmış oldu. Klasik hoca çizgisinin dışında olması insanları bir kısmını şaşırtırken, bazı kesimleri de dine yaklaştırdı.

Mide kanseri olan Yaşar Nuri Öztürk yoğun bir kemoterapi görmüştü. Hastalığı yeniden nükseden Yaşar Nuri Öztürk’ün bir süre hastanede yoğun bakımda kaldıktan sonra 22 Haziran 2016 tarihinde vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir