KORONAVİRÜSÜN GÖZ SAĞLIĞINA ETKİSİ

SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÖZYOL:

“YENİ TİP KORONAVİRÜSTE GÖZ TUTULUMU SADECE GÖZE BULAŞLA DEĞİL, AĞIZ VEYA BURUN YOLUYLA ALINAN VİRÜSÜN OLUŞTURDUĞU GÖZ ENFEKSİYONU ŞEKLİNDE DE ORTAYA ÇIKAR”

“KONTAKT LENS KULLANIMI GÖZE TEMAS ORANINI ARTIRDIĞI İÇİN SALGIN SÜRESİNCE MÜMKÜNSE GÖZLÜK KULLANILMALI, LENS KULLANILACAKSA GÜNLÜK KULLAN-AT LENSLER TERCİH EDİLMELİ”

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Pelin Özyol, koronavirüsün (COVID – 19) sıklıkla ağız, burun ve göz yüzeyini kaplayan zar yapısındaki mukozalara temas yoluyla bulaştığını söyledi.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı da olan Doç. Dr. Pelin Özyol, koronavirüsün göz sağlığına etkilerine ilişkin açıklamasında, “Dünya genelini etkileyenkoronovirüs, hızlı bulaşma oranı ve hastalık seyri sırasında önemli komplikasyonlara yol açması nedeniyle toplum sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir” dedi.

Virüsün en sık ağız, burun ve göz yüzeyini kaplayan zar yapısındaki mukozalara temas yoluyla bulaştığını anımsatan Doç. Dr. Özyol, koronavirüsün göz tutulumunun sadece göze bulaşla değil, ağız veya burun yoluyla alınan virüsün oluşturduğu göz enfeksiyonu şeklinde de ortaya çıktığına dikkat çekti.

Koronavirüs ile temas sonrasında gözlerde kızarıklık, şişlik, akıntı, çapaklanma gibi belirtiler ile konjonktivit tablosunun gelişebildiğini kaydeden Doç. Dr. Özyol,“Aslında bu zamana kadar bildirilen çalışmalarda koronavirüsbulaşı olan kişilerde konjonktivit gelişim oranı düşük bulunmuştur. Ancak korunma ilk basamak önlem olduğundan ellerin temizliği sağlanmadan ağız ve burnun yanı sıra, göze olan temasında engellenmesi büyük önem taşımaktadır” uyarısını yaptı.

Gözde konjonktivit (Göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanması) gelişmesi halinde şu an uygulanabilecek bir antiviral ilaç bulunmadığını bildiren Doç. Dr. Özyol, “Ancak koronavirüsünkloridli dezenfektanlar ile zararsız hale geldiği bilindiğinden göz için hazır formda bulunan yüzde0,2hipokloröz asit (HOCl) solüsyonları ile göz kapakları ve kirpik temizliği uygulanabilir” ifadelerini kullandı.

Kontakt lens kullanımının göze temas oranını artırdığı için salgın süresincemümkünse gözlük kullanılmasını öneren Doç. Dr. Özyol, “Eğer kontakt lens kullanımı gerekiyorsa günlük kullan-at lensler tercih edilmelidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir