M. Erhan Durukan: “ERCAN ARIKLI”

Ercan Arıklı, 3 Haziran 2003, İstanbul’da vefat etti. Ercan Arıklı, Türk gazeteci, yazar.

Ercan Arıklı, 20 Şubat 1940 tarihinde Ankara’da doğdu. Nezaket ve Kahraman Arıklı’nın oğlu.  Robert Kolej’i bitirdikten sonra, Lozan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Gazetecilik mesleğine 1966 yılında ABC gazetesini çıkararak başladı. Daha sonra Ekonomi Politika gazetesini yayınladı. Gelişim Yayınları’nı kurdu dergi ve ansiklopedi yayancılığına ayrı üslup getirdi. Söz gazetesini yayınladı fakat kapatmak zorunda kaldı. Fransızca ve İngilizce biliyor. FİPP ve İpi üyesi ve Sarı Basın Kartı sahibi.

Son görevi Bir Numara Yayıncılık dergi grubunda yöneticilikti.2003 yılında geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Arda Uskan’ın, Doğan Kitap’tan çıkacak olan “Güle Güle Bebeğim”, 2 yıl önce hayatını kaybeden Ercan Arıklı’nın en büyük hayalini anlatıyor… Kitapta, Arıklı’nın 30 yıl önce ölen 2 oğlu ve ilk eşi İnci Trak’la beraber aynı mezara gömülmek istediği ve bu hayaline kavuştuğu yer alıyor…

Gazeteci Ercan Arıklı, halk otobüsünün çarpması sonucu son yolculuğuna uğurlanırken, bir sırrını da beraberinde götürüyordu. Yaşamı her ne kadar trajik bir şekilde noktalansa da Arıklı, en büyük hayaline öldüğünde kavuşuyordu. Aynı çatı altında yaşamayı başaramadığı 2 çocuğu ve eşiyle toprak altında buluşuyordu. Bu “mekânsal” buluşmayı Arıklı kendisi hazırlamıştı…

Arıklı’nın ilk eşi İnci Trak, intihara teşebbüs edip tüpgazla evi uçurduğunda henüz 7 ve 9 yaşındaki 2 oğlu trajik bir şekilde can verdi. İnci Trak, bu trajik olayda kurtulduysa da, aynaya baktığında yaşadığı acıyla yeniden öldü. Vicdan hesaplaşması ve bozuk ruh sağlığıyla “sözde” devam eden yaşam, bir trafik kazasıyla noktalandı. Arıklı kendisine 24’ünde babalığı, 33’ünde de evlat acısını tattıran İnci Trak’a öldüğünde sahip çıktı.

İnci Trak’ı yer ayırttığı 4 kişilik mezarda, çocuklarının yanına gömdürdü. 4 mezar yerinin sonuncusunu ise Arıklı kendine ayırmıştı.

Arıklı’nın trajik sırrı, Arda Uskan’ın yarın Doğan Kitap’tan çıkacak olan “Güle Güle Bebeğim-Yaşamın Pimini Çeken Adam: Ercan Arıklı” isimli kitabında yer alıyor. Kitapta Arıklı’nın bu hikâyesi şöyle anlatılıyor:

1963 yazında, Razi Trak’ın Ziverbey’deki köşkünün ağaçlarla dolu bahçesinde Ercan Arıklı ve İnci Trak evlililiğe ilk adımlarını attı.

Çocuklarının ölümünden sonra İnci Trak perişan olmuştu. Bir daha kendini toparlayamadı. Eline baksa, aynaya baksa aklına çocukları geliyordu. Psikolojisi, dengesi altüst olmuştu. Yıllar sonra yeniden evlendi. Bu yüzden evliliği fazla süremedi. İstanbul dışına çıkmaya karar verdi. Antalya’ya yerleşti. Kemer’e giderken Bozüyük civarında şoförüyle kaza geçirdi. Bu kaza yaşamının da sonu oldu…

Arıklı, yıllar içerisinde 2 evlilik daha yaptı. 7 Aralık 1979’da basın patronu Malik Yolaç’ın kızı Merve Yolaç’la hayatını birleştirdi. İkinci evliliğini ise, ikiz piyanistlerden Güher Pekinel’le yaptı. Ancak 2 evliliğinden de bir daha çocuğu olmadı.

İlk eşi İnci Trak hayatını kaybettiğinde Arıklı, 4 kişilik mezar yeni ayırtmıştı. Aile bütünlüğünü korumaya çalışan Arıklı, ilk eşi vefat ettiğinde İnci’nin ailesini arayarak, “Eğer aileniz izin verirse bilin ki onun yeri hazır, bizim yanımızda. Benim yerim de orada. Arzu ederseniz oraya gömelim…”

Oraya gömüldüler. İnci Trak yıllar sonra çocuklarının mezarının yanına defnedildi. 4 mezar yerinin sonuncusu Ercan Arıklı’ya ayrılmıştı…

İlk eşi gibi trafik kazasında hayatını kaybeden Arıklı’da 2003 yılında Zincirlikuyu Mezarlığı’nda son yolcuğuna uğurlandığında artık Ercan Arıklı’nın hayali gerçekleşmiş ve aile sonsuza dek bir araya gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir