YENİ NORMALLEŞME ÖNCESİ SON HAZIRLIKLAR DENETLENDİ

ALLEBEN GÖLETİ’NDE AKŞAMLARI “SU VE IŞIK GÖSTERİSİ” YAPILACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 1 Haziran itibariyle başlayacak yeni normalleşme öncesi park, tarihi semtler, mesire alanları ve müzeleri yeniden düzenlendi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Erdem Güzelbey ve Genel Sekreter Sezer Cihan, yapılan çalışmaları ve son hazırlıkları yerinde inceledi. Cihan, Alleben Göleti’nde süreci fırsat olarak değerlendirdiklerini belirterek, akşamları vatandaşlar için “Su ve Işık Gösterisi” hazırladıklarını ve bu dönemde başlayacağını belirtti.

Dünyayı ve Türkiye’yi kısa sürede etkisi altına alan yeni tip Corona Virüsü (COVID-19) Salgını’na karşı verilen ulusal mücadelede yeni safhaya girildi. 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme sürecinde şehirlerarası ulaşım yasağının kaldırılması ve sokağa çıkma yasaklarının kademeli olarak son bulmaya başlamasıyla turizm sektöründe de yeni bir dönem başlıyor. Tarihi, kültürü ve gastronomisiyle ulusal ve uluslararası alanda dikkatleri üstüne çeken Gazi şehirde, Büyükşehir Belediyesi tarafından turizm bölgelerinde yürütülen Corona sonrası yeni kurallara uygun yapılan düzenlemeler tamamlandı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Erdem Güzelbey, Genel Sekreter Sezer Cihan ve Kent Estetiği Daire Başkanı Gazi Kördeve, son hazırlıkları yerinde inceledi, şehir parkları, Gaziantep Kalesi ile çevresinde bulunan tarihi semt, büyükşehir bünyesindeki müzeler, Gaziantep Hayvanat Bahçesi ve mesire alanındaki yeni normalleşmenin beraberinde getirdiği sosyal mesafe ve hijyen kurallarına yönelik çalışmalar denetledi. Alleben Göleti’nde ise pandemi sonrası açılışa hazırlanırken, planlanan “Su ve Işık Gösterisi” tamamlandı. Gösteri, akşamları ziyaretçilerine renkli anlar yaşatacak.

Yeni dönem ile müzeler, bilet gişesinden itibaren bütün binalarda sosyal mesafeye göre yeniden düzenlendi, hijyen çalışmaları tamamlandı. Parklar, Corona Virüse göre tasarlandı, eksiklikleri giderildi. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü, dünyanın ise dördüncü büyük hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin gişeleri önünde sosyal mesafe daireleri hazırladı. Girişte ve bahçe içerisinde el dezenfektanları konuldu. Mesire alanlarında dezenfekte çalışmaları tamamlanırken sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlendi. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen şehirdeki peyzaj ve tamir işlemleri tamamlanıyor.

default

GÜZELBEY: GAZİANTEP TEKRAR GÜZEL GÜNLERİNE KAVUŞACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Erdem Güzelbey, 1 Haziran’la yeni bir sürece girildiğini hatırlatarak, “ Başkanımızın direktifleriyle eksiklikleri tamamladık. Son saha kontrollerini de tamamlıyoruz. Gelen ziyaretçileri memnun edeceğiz. Gaziantep tekrar güzel günlerine kavuşacak” dedi.

default

ALLEBEN GÖLETİ’NİN PANDEMİ KURALLARIYLA BERABER KULLANIMI YÜZDE 50’YE DÜŞECEK

Başkanvekili Güzelbey, Corona sonrası Alleben Göleti için özel çalışma yapıldığının altını çizerek, “Bu alanların pandemi yüzünden kullanımı yüzde 50 olarak gerçekleştirecek. Burada bazı tamponlar oluşturulacak. Bazı yerlerde mangal yapılamayacak. Yeni projelerde devam edecek. Her sene yenilikler yaparak bu bölgeyi aktif tutmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

CİHAN: TÜM TÜRKİYE’Yİ GAZİANTEP’E BEKLİYORUZ

Yürütülen son çalışmalar hakkında bilgi veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bilgisi ve talimatlarıyla son kontrol ve çalışmaları yaptıklarını belirterek, “Daha öncesinden konu hakkında çalışmalarımız başlamıştı, hazırlıklıydık. Ancak hükümetinizin aldığı kararlarla yeni normalleşme süreciyle beraber bütün tarihi yapılar, yollar, kaldırımlar, aydınlatmalar, müzelerimiz yani her şeyimiz hazır. Bizde ekibimizle birlikte son kontroller ve çalışmaları yapıyoruz. Tüm Türkiye’yi, Gaziantep’in tarihi ve kültürel mekanlarını görmeye, hissetmeye ve yaşamaya bekliyoruz. Şundan emin olsunlar bu kente ve mekanlarına ziyarete geldiğinde hijyen kurallarına uygun olacak denetimlerimizi de bu yönde yeniden yapacağız. Gaziantep’in zenginliğini ve kültürel birikimini bütün vatandaşlarımıza ve ülkemize tanıtmış olacağız” diye konuştu.

ALLEBEN GÖLETİ’NDE SU VE IŞIK GÖSTERİSİ GELENLERİ BÜYÜLEYECEK

Genel Sekreter Cihan, pandemi sürecinde kapalı kalan ve yeni normalleşmeyle beraber kapılarını ziyaretçilere açmaya hazırlanan Alleben Göleti için özel bir proje hazırlandığını vurgulayarak şunları söyledi: “Bu seneki yağışlar ve aldığımız tedbirlerle su seviyemiz maksimum oldu, fazla suyu Alleben Deresi’ne aktararak çevresindeki ağaçların sulamasını yapıyoruz. Öte yandan özel bir çalışma yaparak su ve ışık gösterisi hazırlandı. Piknik için gelenlere akşamları güzel bir “Su ve Işık Gösterisi” sunacağız. Son kontroller yapıldı, herhangi bir sorun yok. Suyun boyu yer yer 60 metre oluyor. Etraftaki bütün piknik alanlarının bakım ve onarımı bu arayı fırsat bilerek tamamlandık. Burada bu alanları kullanırken sosyal mesafeye uymak ve maske takmak sağlığımızla geleceğimiz için önemli. Bu alanları titizlikle kullandıkça daha iyi olacak. Gerekli tedbirleri belediye olarak aldık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir