M. Erhan Durukan: “BEHİYE AKSOY”

Behiye Aksoy, 31 Mayıs 2015’te İstanbul’da vefat etti. Türk Sanat Müziği Sanatçısı.

Behiye Aksoy, platin rengi saçları, şık kostümleriyle kendi tarzını oluşturarak sahneye çıktığı Maksim Gazinosu’ndaki her galasında izdiham yarattı. Sahnelerin en şık giyinen sanatçısı ünvanını yıllarca kimseye kaptırmayan Aksoy yüzden fazla 45’lik çıkardı. LP sayısı ise 20 civarındadır.

Behiye Aksoy, 19 Eylül 1933 tarihinde İstanbul’da Üsküdar’da doğmuştur. Doğum adı Behiye Tetiker’dir. Müzikle iç içe olan annesiyle halası Behiye’nin de piyano ve ut çalmasını ister. Ama Behiye daha ilkokuldayken hanende (şarkıcı) olmayı düşler. İlkokulu İstanbul’da bitirir Behiye. Sonra tüccar babasının işi nedeniyle Ankara‘ya taşınırlar.

Ortaokulu Ankara’da bitirdikten sonra Konservatuvar vazifesi de gören Ankara Radyosu’nda ses sanatçısı sınavı açılır. Ankara Radyosu imtihanına girdi ve 200 adayın katıldığı sınavı 5 kişi kazanır. O 5 kişi arasında Behiye de vardır. Türk müziği alanında imtihana girmesine karşın hocası Muzaffer Sarısözen kendisini halk müziği yurttan sesler korosuna uygun gördü. Sarısözen sonraki yıllarda gırtlak yapısının yatkın olmadığını ve isteksiz olduğunu görünce Aksoy’u Türk müziği kısmına yönlendirdi.

1948’de 15 yaşındayken Ankara Radyosu’na stajyer ses sanatçısı olarak girer. 9 yıl boyunca şarkı söylediği radyoda yükselir. Dokuz yıl aralıksız şarkı söylediği Ankara Radyosu’nda repetitör muavini oldu.

1958 yılında ilk kez Ankara Göl Gazinosu’nda sahnelere adım attı. 28 Ekim 1961 tarihinde Taksim Sineması bitişiğinde açılan Maksim Gazinosunda dönüşümlü olarak Zeki Müren ve Orhan Boran ile birlikte program yapıp Maksim tarihinin ilk kadın assolistlerinden oldu.

Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki Müren’le yarışan tek bayan şarkıcıdır. Televizyonun etkili olmadığı yıllarda Behiye Hanım’dan basın da övgüyle söz eder. Daha sonra Tepebaşı Gazinosunda 2 sezon boyunca çalışıp, halkın yoğun sevgi ve ilgisiyle karşılaştı. 60’lı yıllarda “Grafson Şençalar” etiketli 78 devirli taş plakları adeta yok satıyordu. Plaklarında da başarıyı yakalar. Her plağı satış rekorları kırar. Plakları iyi satan şarkıcılar ‘Altın Plak’ ile ödüllendirilir. Behiye Aksoy’un rekoruna altın plak az gelir. Platin saçlı assoliste ‘Platin taç’ takılır.

Behiye Aksoy 3 kez nikâhlanır. İlk evliliğini besteci Halil Aksoy, ikinci evliliğini film yapımcısı Berker İnanoğlu üçüncü evliliğini ‘Gazinocular Kralı’ Fahrettin Aslan ile yapar. Ömür boyu ilk eşinin soyadını taşır.

Genç bestecilere şans tanıyan Behiye Aksoy, Ankara Radyosu’nda genç bir besteci ve yorumcu olarak görev yapan Yıldırım Gürses‘in eserlerini gazino sahnelerinde okuyarak O’nu şöhrete ulaştırmıştı.

Erman Film Şirketinin teklifi üzerine kendisini gazinolarda izleme olanağı bulamayan halkı ile birkaç filmde bile olsa buluşmayı istedi. O yıllarda hiçbir sanatçıya teklif edilmeyen rekor bir ücret ile 1967 yılında yönetmenliğini Orhan Elmas’ın yaptığı, başrolünü İzzet Günay ile paylaştığı “Kederli Günlerim” isimli filmde rol aldı.

1973 yılında satış rekoru kıran “Falcı” plağı ile aynı adı taşıyan Prodüktörü Berker İnanoğlu olan, başrolleri Murat Soydan ve Metin Serezli ile paylaştığı ‘Falcı’ filmini çevirir.

2001 yılında alzheimer hastalığına yakalanan Behiye Aksoy, 2011 yılında birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak İstanbul’da bir huzurevinde yaşamayı tercih etmiştir.

2001 yılında yakalandığı alzheimer hastalığı nedeniyle bir süre tedavi gören Behiye Aksoy, kaldığı huzurevinde 31 Mayıs 2015’de hayatını kaybetti.

Başlıca Eserleri (Albüm):

Dumanlı Meyhaneler, Kıskanırım, 1972 Yılının 12 Altın Şarkısı, Unutulmayan Şarkılar Konseri, Sizin İçin Seçtiklerimiz, Anılarla Sadettin Kaynak, Unutulmayanlar, Çağrı, Kapın Her Çalındıkça, Nankör, Ölmeyen Nağmeler, Bir Zamanlar, Ayrılamayız Artık, At Kadehi Elinden, Elbet Bir Gün Buluşacağız, Bir Garip Yolcu, Bir Kara Sevda.

Filmleri:

1967 – Kederli Günlerim

1973 – Falcı

1975 – Deli Deli Tepeli (konuk oyuncu)

1976 – Lanetli Yıllar

1989 – Taş Plaktan Bugüne.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir