M. Erhan Durukan: “NENE HATUN”

Nene Hatun, 22 Mayıs 1955’te vefat etti. Türk kadın savaşçısı.

Nene Hatun, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Aziziye Tabyası’nın savunulmasında verdiği mücadele sayesinde kahramanlaşmış bir Türk kadınıdır.

1857 doğumlu olan Nene Hatun’un kahramanlık hikâyesi şu şekilde gelişmiştir: 1877 yılında 8 Kasım’ı 9 Kasım’a bağlayan gece, Ermeni çeteleri Erzurum’un Aziziye Tabyası’na girmiş ve tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirmiştir.

Bu sayede Rus askerleri de hiçbir zorlukla karşılaşmadan tabyaya sahip olmuştur. Bunu duyan Erzurum halkı ellerine geçirdikleri her tür silahla sabah ezanından sonra akın akın tabyaya yürümüş, 1000 şehit vermek pahasına tabyayı geri almıştır.

İşte tabyaya koşanlar arasında, erkeği cephede çarpışan Nene Hatun da vardır. Ağabeyi Hasan bir gün önce cepheden yaralı olarak gelen ve kollarında can veren Nene Hatun üç aylık bebeğini Allah’a emanet ederek tabyaya koşmuş ve en ön safta savaşarak destansı bir mücadele vermiştir.

YILIN ANNESİ

Türk Kadınlar Birliği, 5 Mayıs 1955’te Nene Hatun’u “yılın annesi” seçmişti.

Dünyada 1908’den beri kutlanan Anneler Günü Türkiye’de ilk kez 1955’te kutlandı. Yılın ilk annesi de Osmanlı-Rus savaşının kahramanı Nene Hatun seçildi. Ancak tüm çabalara rağmen kadına şiddet bir türlü bitmek bilmedi. “Cennet annelerin ayağının altındadır” hadisine rağmen Türkiye’de ve İslam dünyasında kadınlar statü kaybetmeyi sürdürdü

Anneler Günü, 1955 yılında Türk Kadınlar Birliği tarafından alınan bir karar sonucu her yılın mayıs ayının ikinci haftasında ülkemizde kutlanmaktadır. Bununla birlikte ülkemizde kadın hakları ve kadının tolumdaki yeri çağdaş ülkelerin gerisinde kalmaya devam etmektedir.

1955 yılının ilk Anneler Günü’nde “anneler annesi” seçilen Nene Hatun’un Erzurum’daki evinde vali, generaller, il müdürleri, öğrenciler ve Kadınlar Birliği üyelerinin katılımıyla güzel bir tören yapılmış, Nene Hatun’a hediyeler takdim edilmişti. “Nene Hatun Türk Milletinin Annesi” yazılı bir tabelanın, evinin önüne asılması Nene Hatun’u çok duygulandırmıştı. Dükkân sahipleri de vitrinlerine Anneler Günü ile ilgili veciz sözler içeren tabelalar asmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir