M. Erhan Durukan: “BEHÇET UZ”

Behçet Uz, 19 Mayıs 1986 tarihinde vefat etti. 1931- 1941 yılları arasında İzmir Belediye Başkanlığı ve sonradan iki dönem Sağlık Bakanlığı yapmış devlet ve hizmet adamı, yerel yönetici ve tıp doktorudur.

Behçet Uz, 1893 Tarihinde Denizli Buldan’da doğmuştur. Tam adı Behçet Salih Uz’dur. İlkokulu ve ortaokulu Buldan’da okudu. Liseyi İzmir‘de bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesini kazanarak İstanbul’a gitti. 

Behçet Uz, İstanbul Tıp İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Kliniğinde Asistanlığını tamamlayarak çocuk doktoru oldu. Bir süre İstanbul Şişli Çocuk Hastanesi’nde ve daha sonra İstanbul Tip Fakültesinde görev yaptı. Daha sonra İzmir’e giderek serbest olarak çocuk hastalıkları uzmanı olarak çalıştı.

Daha sonra da İzmir Memleket Hastanesinde Çocuk hastalıkları Klinik Şefliği, Kolej hekimliği, Fransız Hastanesi, Çocuk Esirgeme Çocuk Polikliniği, Aydın Şimendifer Kumpanyası başhekim muavinliği gibi hizmetlerde bulundu.

1922 yılında on yedi arkadaşı ile birlikte İzmir’de ilk defa Verem Mücadele Cemiyetini kurdu. Tıp Cemiyeti, Etıbba Odası başkanlıkları yaptı.

1930 yılında İzmir Belediye Meclisine üye oldu. 1931 yılında İzmir Belediye Başkanı olarak seçildi. İzmir Belediye Başkanlığı yaptığı 10 yıl boyunca İzmir’e pek çok eser kazandırdı ve efsane belediye başkanları arasında yerini aldı. Atatürk heykeli ve Cumhuriyet Meydanı, her semtteki Pazar yerleri, çocuk bahçesi, parklar, bulvarlar, Kültür Park ve İzmir Uluslararası Fuarı, Çocuk Hastanesi, santral garajı, Fevzi Paşa Bulvarı Dr. Behçet Uz’un İzmir’in kalkınması yönündeki hizmetlerden bazılarıdır.

1941 yılında memleketi Denizli‘den CHP milletvekilli seçildi. Tam 19 yıl siyasi hayatı devam etti. Bu süre içinde 9 Temmuz 1942 – 9 Mart 1943 tarihleri arasında Ticaret Bakanı, 7 Ağustos 1946 – 10 Haziran 1948 tarihleri arasında Şükrü Saracoğlu hükümetinde Sağlık Bakanı görevi yaptı.

1953 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden ayrıldı. 1954’te bağımsız olarak adaylığını koyduğu İzmir’den milletvekilli seçilerek parlamentoya bir kez daha girdi.

Behçet Uz, Mehmet Recep Peker ve Hasan Saka hükümetlerinde 18 Mayıs 1954 – 9 Aralık 1955 tarihleri arasında Sağlık Bakanı görevlerinde bulundu.

1960 yılından sonra da İzmir’e yerleşerek ticari ve sosyal faaliyetlerine devam etti.

Behçet Uz, Sıdıka Hanım ile evlendi. Kızı Mübeşşir Uz’u 15 yaşındayken kalp romatizmasından kaybetti. Mübeccel Versan (d.1924) ve Ödel Kaptanoğlu adında iki kızı var. Ethem Uz ve Salih Uz (d.1943) adında iki oğlu var.

Behçet Uz, 19 Mayıs 1986 tarihinde 93 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir