CHP’li Sucu’dan Eczacılık Günü Mesajı

“Eczane, geçmişten günümüze kadar insanların sağlıkları için ulaşabildiği en kolay merkezlerden birisidir” diyen CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Eczacılığın, insan sağlığını ve dolayısıyla toplum sağlığını merkeze alan bir meslek olduğunun altını çizen CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, AKP iktidarı döneminde başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile ilaç sektörünün yeniden yapılandırılmasının eczacılar için daha çok iş yükü getirdiğini söyledi.

Eczacılık fakültesinden mezun birçok gencin mesleklerini yapamadıklarının ifade eden İl Başkanı Hayri Sucu; “Plânsız bir şekilde bünyesinde eczacı akademisyen dahi bulunmadan açılan Eczacılık Fakülteleri, alt yapı sorunlarıyla birlikte genç işsizlik sorununu da ağırlaştırmıştır. Fakülte sayısının artış göstermesi, eczanelerin sayısının artışını hızlandırmış; fakat eczanelerde üretilen hizmet maliyetlerinin artması sebebiyle, eczacılar önemli maddi kayıplar yaşamışlardır. İlaç politikasında yapılan birçok değişiklik, ilaç şirketlerinin küçülmeye gitmesine ve böylece eczanelerin de iflas etmelerine yol açmıştır.” dedi.

İl Başkanı Sucu sözlerine şöyle devam etti;

“Kamusal bir hizmet olan eczacılık, halkımızın sağlık sorunlarının tedavi edilmesi noktasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Son yıllarda vatandaşlarımız ve eczacılarımız arasında olumlu süregelen ilişkiler, hükümetin çeşitli politikalarıyla büyük zarar görmüştür. Devletin direkt sağlayamadığı muayene ücretlerinin eczacılar vasıtasıyla alınması, eczacılarımızın vatandaşlarımız nezdinde zor durumda kalmalarına sebebiyet vermektedir. Hastalardan alınan katkı paylarının sorumlularının eczacılar olarak gösterilmesi, eczacılarımıza karşı fiziki ve sözlü şiddetin ortaya çıkmasına da yol açmıştır. İktidar partisinin eczacılık mesleğinin öneminden uzak politikalar yürütmesi endişe vericidir. Bu bağlamda, yaşadığımız Covid-19 salgını günlerinde iktidarın maske dağıtımını becerememesinden dolayı eczacılar bir kez daha vatandaşla karşı karşıya getirilmiş, şiddete varan olaylar yaşanmıştır.”

ECZACILARIMIZIN HASSAS TERAZİSİ BOZULMASIN

“Koronavirüs nedeniyle hayatlarını kaybeden eczacılarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Her meslekte olduğu gibi yaygın eğitim politikaları ile içinden çıkılamaz bir hal alan eczacılık mesleği sorunlarının, bir an önce çözülmesi dileğiyle, büyük fedakârlık ve özveriyle çalışan tüm eczacılarımızın 14 Mayıs Eczacılar Günü’nü kutluyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir