M. Erhan Durukan: “NİHAT HATİPOĞLU”

Nihat Hatipoğlu, 11 Mayıs 1955 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. Türk akademisyen, ilahiyatçı, sunucu ve yazar.

İlkokulu Siirt ve Malatya’da tamamlayan Hatipoğlu, 1975 senesinde Uşak İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1981 senesinde ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi.

Hatipoğlu, Arapça eğitimi için 1985-1987 yılları arasında Mısır’da bulundu. İmam-Hatip, Kur’an Kursları Müdürlüğü görevini üstlendi.

Nihat Hatipoğlu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim dalında “Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü” isimli çalışmasıyla doktor, 2000 senesinde de doçent oldu. 

2012 senesinde de profesör olan Nihat Hatipoğlu, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın rektör atamaları Resmi Gazete’de yayımlandı; Nihat Hatipoğlu, 18 Ocak 2019 tarihi itibariyle Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü oldu.

Nihat Hatipoğlu sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşıma, “Bugün Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü görevine atandım. Rabbim güzel ve ülkemize yararlı hizmetler nasip etsin. Bu görevi bana tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımıza görevlerinden ötürü teşekkür ederim.”notunu düştü.

Hatipoğlu, Kanal A’da 5 yıl dini programları hazırlayıp sundu. Ayrıca Ankara’da yayın yapan iki yerel radyoda 10 yıldan bu yana aralıksız olarak haftalık yayınlarına halen devam etmektedir. 2004 yılında Ramazan ayında Flash tv’de, 2005 Ramazan ayında Star tv’de Sahur programını hazırlayıp sundu. 2006 yılında Star tv de “Dosta Doğru” programı sundu ve 2006 yılında Star Tv de iftar ve Sahur Programlarını sundu. Radyo ve televizyon izleyicileri iftar ve sahur programlarını 1.olarak seçti. Programları Türkiye’de birçok radyoda yayınlanmaktadır. 2011 yılından itibaren atv’de başlayan programları ile Halen atv’de Ramazan programı ve sonrasında da haftalık programları devam etmektedir.

Kırk civarında yayınlanmış kaset, CD, VCD’si bulunmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında seri konferansları devam etmektedir. Yazı makaleleri, panel, Diyanet Dergisi, İslami Araştırmalar ve benzeri dergilerde yayınlandı.

Nihat Hatipoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bazı Eserleri:

İnsanlığın Geleceği ve İslam, 1988

Fitneler, 1997

Saadet Asrından Damlalar, 2008

O’nu Nasıl Sevdiler, 2010

Büyüklerin Duaları, 2011-Hz. Peygamber ile Kur’an’ı Doğru Anlamak, 2015.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir