GAZİANTEP’TE ZİMEM DEFTERİ PROJESİNİN İKİNCİSİ TÜPGAZ BAYİİLERİNE…

Bu sefer “Aş Ocakta Kalmasın” diye çıktılar yola…

Gaziantep’te Zimem Defteri geleneği ile tüpgaz bayilerindeki tüm borçlar silindi.

Gaziantep Valiliği Vefa Sosyal Destek Grubu koordinasyonunda, hayırseverlerin desteğiyle hayata geçirilen Zimem Defteri uygulaması ile 51 mahalledeki 210 tüpgaz bayiinin veresiye defteri satın alınarak borçlar ödendi.

Önceki hafta aynı yöntemle 22 mahalledeki 200 bakkalın veresiye defterini satın alan Valilik projenin ikinci ayağında tüpgaz bayilerindeki vatandaş borçlarını kapattı.

Ramazan ayındaki yardımların yerine ulaştırılması ve koronavirüs salgını nedeni ile ekonomik açıdan sıkıntıya giren vatandaşlara destek verilmesi amacı ile hayata geçirilen ‘Zimem Defteri’ projesi kapsamında merkez Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde başta dar gelirli vatandaşların yer aldığı 51 mahalledeki 210 tüpgaz bayii,  Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından ziyaret edildi.

Ziyaret edilen bayilerde vatandaşların borçları hesaplanarak borç defteri tutanakla alındı, hayırseverlere verildi. Hayırsever ise tüp bayisine defterde yazan alacağı kadar ödeme yaparak vatandaşların borçlarını kapatmış oldu. Ödeme yapılan tüpgaz bayilerinin camlarına ise Gaziantep Valiliği tarafından hazırlanan ve üzerinde “Bu tüp bayiinde vatandaşlara ait olan tüm borçlar, 09.05.2020 tarihi itibari ile Gaziantep Valiliği Vefa Sosyal Destek Grubu koordinasyonunda hayırseverlerimiz tarafından ödenmiştir” yazılı afiş asıldı.

Yaklaşık 2 milyon TL’lik bütçeye sahip proje ile kentteki binlerce ihtiyaç sahibi ailenin 12 kg’lık mutfak tüpü ve piknik tüpü borcu ödendi.

Veresiye defteri satın alınan tüp bayi işletmecisi Mehmet Özkayıkçı, senelerdir ödenemeyen borçların bulunduğunu kaydederek, “Allah hayır sahiplerinin hayırlarını kabul etsin. Hayırseverlerimizi bu şehirden eksik etmesin. Borcu ödenen tüm vatandaşlar adına ve kendi adıma teşekkür ederim. Gerçekten çalışmayan, durumu olmayan ailelerde vardı şu anda hepsinin borcu kapatıldı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir