VALİ GÜL: “RUMKALE TURİZME KAZANDIRILIYOR…”

Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca 31 Mart 2010’de sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapılan Gaziantep’in önemli turizm alanlarından biri olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Rumkale’de restorasyon çalışmaları başladı.

Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği noktada yer alan ve tarihi Barşavma Manastırı, Dink Damı, Aziz Nerses Kilisesi gibi önemli anıt eserlere ev sahipliği yapan Rumkale, tarih, doğa ve inanç turizmi açısından cazibe merkezi olmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda Gaziantep İli Nizip İlçesi Rumkale Barşavma Manastırı ve Kuzey Surları Restorasyonu Uygulama İşi, Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca 31.03.2020 tarihinde 5.7 milyon TL bedelle sözleşmesi imzalandı ve yer teslimi yapıldı.

İki yıl içerisinde tamamlanması plânlanan çalışma ile Rumkale ören yeri kuzey surlarının restorasyon, Rumkale üzerinde yer alan Barşavma Manastırı’nın restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları yapılarak Rumkale ören yerinin daha önce restorasyon çalışması yapılmamış kısımlarının koruma altına alınması ve turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir