Bakbak: “1 Mayıs, birlik ve dayanışma içinde çalışanların günüdür”

Gaziantep Milletvekili, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak, 1 Mayıs dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakbak mesajında şunları ifade etti:

“1 Mayıs; tüm dünyada üreten, çalışan, emek veren ve alın teri dökenlerin günüdür.

1 Mayıs; bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için canla, başla, birlik ve dayanışma içinde çalışanların günüdür.

Peygamber Efendimiz, “İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz” diyebuyurmuştur. Biz de emeğe ve alın terine saygıyı temel değerleri arasına yerleştiren bir medeniyetin temsilcisiyiz.

AK Parti iktidarıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde son 18 yılda sendikalarımızla, sivil toplum örgütlerimizle işbirliği içerisinde işçi kardeşlerimizin çalışma koşullarından, sosyal haklarına kadar birçok alanda reform niteliğinde düzenlemeler hayata geçirdik. Bu düzenlemelere içinde bulunduğumuz salgınla mücadele sürecinde de kararlılıkla devam ediyoruz.

Bu kapsamda işten çıkarmayı 3 ay süreyle kısıtlandırarak istihdamı koruma altına aldık. Telafi çalışma süresini de 2 aydan 4 aya çıkararak istihdamda devamlılığın sürmesini temin ettik. Ücretsiz izne çıkartılan veya sözleşmesi feshedilen çalışanlara 1.777 lira gelir desteği sağlamaya başladık.

Çalışanımızın, işçimizin, işverenimizin vatandaşımızın salgın hastalıkla mücadele sürecinde mağduriyet yaşamasına izin vermeyeceğiz. Devletimizin desteği, milletimizin kararlılığı ile dayanışma ruhu ile bu salgını en az zararla atlatacağımıza inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, ülkemizde yaşanan iş kazaları sonucu görevi başında hayatını kaybeden emekçi kardeşlerimizi rahmet diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir