Bayram Yılmazkaya, vatandaşları yeni bir Kovit-19 salgını noktasında uyardı

“Eğer vatandaşlarımız hijyen kurallarına uyulmayarak rehavete kapılıp, sokağa çıkıp, sosyal izolasyona dikkat etmezse, ülke genelinde çok büyük ve yeni bir salgın dalgası yaşanabilir” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, vatandaşları yeni bir Kovit-19 salgını noktasında uyardı.

“Yaz mevsiminin yaşandığı Güney Yarımküre’de de etkisi hissedilen korona virüs diğer gribal virüslerle karıştırılmamalıdır” diyen Yılmazkaya, Bu süreçte evde kalarak sosyal izolasyon ve hijyen kurallarına uyarak kendimizi virüsten uzak tutabiliriz” dedi.

Korona virüse yakalanan hasta sayısındaki düşüşleri değerlendiren Yılmazkaya, “Ülke olarak yaklaşık 2 aydır zor bir süreçten geçiyoruz. Korona virüs ortaya çıktığı ilk günden beri kişisel hijyen kurallarına uyulmasının, sosyal izolasyonun ve evde kalmanın önemini vurguluyoruz. Alınan sokağa çıkma yasağı kararları ile virüsün yayılması kontrol altına alınsa da, havaların ısınması ile birlikte rehavete kapılmamalıyız” dedi.

Korona salgınıyla ilgili önemli uyarılarda bulunan Yılmazkaya koyla ilgili yaptığı açıklamada şu ayrıntılara yer verdi;

“Umutlanarak sokağa çıkmak yeni bir salgın dalgasına neden olabilir. Evde oturmak birçoğumuz için zor olsa da hem bireysel hem de toplum sağlığını korumak açısından büyük önem taşıyor. Her ne kadar havaların ısınması ile virüsün etkisinin azalacağına yönelik bir inanış yaygın olsa da bu veriyi doğrulayan herhangi bilimsel bir kaynak yok. Yaz mevsiminin yaşandığı Güney Yarımküre’de de etkisi hissedilen bu virüs diğer gribal virüslerle karıştırılmamalıdır. Havaların ısınması ile parklara, bahçelere, açık havada satış yapan marketlere bir akın söz konusu. Alınan tüm tedbirlere harfiyen uyarak, ciddiyet ve özenle sürdürmek zorundayız. Bu şekilde devam edersek esas başarıya o zaman ulaşabiliriz. 1-2 ay içerisinde de virüsü kontrol altına alma ihtimalimiz olabilir.

Halkımızın talebi bir an önce bitmesi yönünde ancak maalesef dünyanın yabancı olduğu bir virüs bu. Tedavi yöntemleri ve aşısı henüz bulunmuş değil. Bunlar da uzun zaman gerektiren çalışmalar sonucu ortaya çıkacaktır. En azından tedaviye yönelik yeni gelişmelerin olduğuna yönelik haberlerin ardından sokağa çıkmalıyız. Bu süreçte ancak evde kalarak kendimizi virüsten uzak tutabiliriz. Vatandaşlarımızın sosyal mesafe kurallarına uyarak alışveriş yapmaları ve temel gereksinimlerini karşılamak için evlerinin yakınlarında bulunan marketlere gitmeleri virüsün farklı ortamlara taşınmasını engelleyebilir.

Bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinden mutlak başarıya ulaşmak için sadece Türkiye’de değil bütün ülkelerin bu süreci kontrol altına alarak sıfır noktasına ulaşması gerek.”

“LütfenEvdeKalTürkiye”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir