TRT ESKİ GENEL MÜDÜRÜ ŞENOL DEMİRÖZ VEFAT ETTİ

TRT eski Genel Müdürlerinden Şenol Demiröz, 25 Nisan 2020 Cumartesi günü öğleden sonra vefat etti.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kurumumuzun eski Genel Müdürlerinden Şenol Demiröz Beyefendi’nin vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilerim. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı. Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, Şenol Demiröz’ün yarın Adapazarı Erenler Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedileceğini belirtti.

“Demiröz, herkesi kucaklayan bir yapı inşa etti”

Sanat danışmanı ve küratör Mehmet Lütfi Şen, yaptığı açıklamada, Şenol Demiröz ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığındaki görevi döneminde yaklaşık 10 yıl birlikte çalıştıklarını dile getirerek, Demiröz’ün kendileriyle tamamen güven esaslı çalıştığını aktardı. Şenol Demiröz’ün kültür politikalarının o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok rahatlattığına değinen Şen, şunları anlattı: “Ülkeye değer üreten herkesi kucaklayan bir yapımız vardı. Hatta bir önceki dönemin yani Nurettin Sözen’in, Kültür Daire Başkanı olan Hilmi Yavuz’un bile ‘Bizim dönemimizdeki kültür içerikleri hem nitelik hem de nicelik olarak bu dönemde aşıldı’ diye bahsettiğini ifade edebilirim. Şenol Demiröz bu ülkeye değer katmış, ideoloji gözetmeksizin kim varsa herkesi kucaklayan bir yapı inşa etti. Bence onun o inşa ettiği yapıya Türkiye’de her zaman ve her alanda ihtiyaç var. Biz o dönemde Refah Partisi belediyesi olarak solun bile gündemine alamayacağı derecede sol entelektüellere sahip çıkmıştık. Her türden sanatçıya yer vermiştik. Mesela İdris Küçükömer günleri, Kemal Tahir günleri yapmıştık. Şenol Demiröz o zaman ezberleri tamamen bozmuştu. Şenol Demiröz bunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi uhdesinde kültür alanında çok başarılı bir şekilde yapmıştı.”

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Ahmet Yenilmez de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Demiröz’e çok şey borçlu olduğuna işaret ederek, “Başımız sağolsun. Bize kıymet verdin, güvendin, bize özgüven verdin. Üzerimizde ödenemez hakkın vardır. Ağabeyim, gönüldaşım, başkanım uğurlar ola. Mekânın cennet olsun inşallah” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir