M. Erhan Durukan: “ŞENOL DEMİRÖZ”

TRT eski Genel Müdürlerinden Şenol Demiröz, 25 Nisan 2020 Cumartesi günü öğleden sonra vefat etti. Bürokrat.

Objektif Dergisi Yazı Ailesi ve Türk Basın Birliği Gaziantep Şubesi Üyeleri olarak, merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Şenol Demiröz, 23 Mayıs 1950, Adapazarı doğumlu. Sakarya Lisesinde okudu. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın – Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Maliye Bakanlığı Gelirler Müdürlüğü, Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde Halkla İlişkiler Uzmanı ve Başbakanlık Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı’nda Basın Müşavirliği görevlerinde bulundu. Şaban Karataş döneminde TRT’de Genel Müdür Program Uzmanı olarak 1976 yılında göreve başladı. TV Dairesi Yayın Planlama Müdürlüğü ve Yayın Planlama Dairesi Planlama Uzmanlığı görevlerinde bulundu.

TRT’deki görevinden 1982 yılında ayrılıp, film sektörüyle ilgili kuruluşlarda şirket yöneticiliği, film yapımcılığı ve belgesel film yönetmenliği çalışmaları yaptı. Ajans 1400’ü kurdu. “Türk Vakıf Medeniyeti” başlıklı belgesel çalışmasıyla “Kültür Bakanlığı Sinema Başarı Ödülü” ve”Türkiye Milli Kültür Vakfı Türk Kültürü’ne Hizmet Ödülü”aldı.

Nisan 1994’te İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Tic. AŞ. Genel Müdürlüğü görevine getirildi. Mayıs 1994 tarihinde ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültürel ve Sosyal İşleri Daire Başkanlığı’na atandı. Taksim Sanat Galerisi Jüri Başkanlığı görevinin yanı sıra Şehir Tiyatroları Repertuar Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Çok sayıda uluslararası ve ulusal ölçekli festival ve etkinliğe ve Türki Cumhuriyetler konulu yapımlara imza attı.

2004 yılında TRT Genel Müdürü olarak atandı. 2005 yılında ise emekli olarak görevi bıraktı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI BELGESEL FİLMLER

Dünyada Türk Vakıf Medeniyeti – 1989

Kültür Bakanlığı Sinema Başarı Ödülü.

Türkiye Milli Kültür Vakfı Türk Kültürü’ne Hizmet Ödülü.

Mısırdaki Kölemen Devletinin Muhteşem Anıtları – Veda Çizgisi – Sabahın İlk Kapısı – Ergiri – Filistin’de Bir Osmanlı Üçlemesi – Ölüler Şehri – Tiran – Akçahisar – Yapımcı Filmografisi Hattat Hamid – Bedia Muvahhid – Tezhip Sanatında İki Usta – Dünyada Türk Vakıf Medeniyeti – Kuş Sayfaları – / Tv Dizisi Türk Vakıf Medeniyeti – 1985 Türkiye Yazarlar Birliği TV, Belgesel Ödülü. İstanbul Çeşmeleri: Sudaki Yansımalar – 1999 3. Uluslararası İstanbul Arkeoloji Filmleri Festivalinde gösterildi.

JÜRİ ÜYELİKLERİ

4. Altın Safran Belgesel Film Festivali, Profesyonel Belgesel Film, Seçici Kurul Üyeliği. 2003.

Taksim Sanat Galerisi Jüri Başkanlığı. 1994.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir