M. Erhan Durukan: “ŞEVKET RADO”

Şevket Rado, 9 Nisan 1988’de İstanbul’da vefat etti. Türk gazeteci, yazar.

Şevket Rado, 21 Nisan 1913’te Üsküp’te doğdu. Şevket Rado, gazetecilik dışında Zoğrafyon Rum Lisesi’nde sosyoloji, Saint Joseph Fransız Lisesi’nde ise edebiyat öğretmenliği yaptı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yazı türleri adlı dersi yürüttü. Bunların dışında beş yıl süreyle İstanbul Radyosu’nda her hafta aile sohbetleri programı yaptı.

1956’da Hayat dergisini çıkardı. Hayat dergisi, daha ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekora imza attı. Bu rakam, 1958–1968 yılları arasında ise 200.000’lere kadar çıktı.

Hayat dışında ünlü sinema-tiyatro dergisi SES ile Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri de Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat dergisi ve diğer yayınlar, 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.

1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır.

Şevket Rado, Hayat Ansiklopedisi dışında Hayat Türkiye Ansiklopedisi’ni 1960’lı yıllarda fasikül fasikül okuyucularına hediye etmiştir.

Bunların dışında çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.

Hümeyra’nın seslendirdiği ve uzun süre listelerde ilk sıralarda yerini koruyan “Kördüğüm” adlı parçanın söz yazarı olan ve gençliğinde Şevket Hıfzı adını kullanarak şiirler yazmış olan Şevket Rado, aynı zamanda yazar Orhan Pamuk’un eniştesidir.

Şevket Rado, 9 Nisan 1988’de İstanbul’da vefat etti.

ESERLERİ:

Kitapları:

Ahmet Mithat EfendiAile SohbetleriAmerikan Masalı- Eşref SaatHayat AnsiklopedisiHayat Böyledir  – Hayat Türkiye AnsiklopedisiKaracaoğlan, Türk Şiirinden SeçmelerKerem ile Aslı, Türk Halk HikâyeleriMilliyetçi Çin ne âlemde?On sekizinci Yüzyılın Başında Osmanlı KıyafetleriParis’te Bir Osmanlı SefiriSaadet YoluSözün GelişiŞiirler (Bir Başlangıcın Hikâyesi)Tatlı DilToplum İçinde Yalnız KalmakTürk HattatlarıTürkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Çanakkale’yi Anlatıyor.Ümit Dünyası.Yirmi sekiz Mehmet Çelebi’nin Fransa Seyahatnamesi – Yunus Emre (1238? – 1320?)50. Yılında Sovyet Rusya.

Araştırma-İnceleme:

Türk Tarih Dil Kurumu

Türk Matbaacılık Tarihi

Türk Hattatları

Hayat Spor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir