Türkiye’nin koronadaki başarısını en iyi Asım Güzelbey özetledi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Asım Güzelbey, Türkiye’nin koronadaki başarısına dikkat çekti. Kendisi de bir doktor olan Güzelbey, İtalya Bilim Kurulu’nun Türkiye hakkındaki ifadelerini alıntılayıp Türkiye’nin tıp alanındaki başarılarını sıraladı.

“Koronavirüs nedeniyle son zamanlarda Özellikle İtalya ve İspanya, Türkiye ile tıp alanında kıyaslanıyor. Özellikle İtalya’da aydınlar Türkiye kadar olamadınız diye sağlık politikalarını eleştiriyorlar. İtalya Bilim Kurulunun bu eleştirilere verdiği cevap muhteşemdir” diyen Asım Güzelbey, İtalya Bilim Kurulu’nun sözlerine dikkat çekti:

”Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sinir cerrahı Prof. Gazi Yaşargil isminde bir Türktür. ALS Hastalığı üzerinde dünyada en önde olan isim Prof Hande Özdinlerdir. Unutmayın o da bir Türktür. Ülkesinde yüz ve kol naklini gerçekleştirdikten sonra dünyada ilk rahim naklini gerçekleştiren de bir Türk. Adı Prof. Ömer Özkan.  Dünyada ilk kez Beyin Hücrelerinin ölümünü engelleyen hocanın adı DR. Murat DİGİÇAYLIOĞLU değil mi. O da bir Türk.  Robotla ilk kalp ameliyatını yapan, kalp krizini önceden haber veren Elektronik CİP i de bulan Prof. Tayfun Aybek de bir Türk. Behçet Hastalığını da 1937 senesinde bulan, teşhis eden, tedavisini gerçekleştiren doktor da bir Türk. Onun da adı Hulusi Behcet. Türkler geleneksel olarak Tıp Alanında Avrupa Devletlerinden daima önde olmuşlardır. Unutmayın onlar hep İmparatorluklarda yaşadılar. Geçmişleri, tıp alanında deneyim ve hizmetleri çok derin.  Türkler tarihte hayvancılık ve harp sanatında dünyanın en sözü geçen milleti olduğundan, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde de insanlığa büyük hizmetleri olmuştur. Göktürklerde Hekim Biguta, Karluklarda Hekim Haruna MS 728 yılından  bu güne unutulmaz hekimler arasındadır. Müzikle ilk tedaviyi Osmanlı Devleti gerçekleştirmiş, Dünyada ilk Devasa Çadır Hastahanelerini 10-11-12 Y. Yılda Selçuklu Türkleri kurmuştur.  1037 senesinde vefat eden İbn i Sina Hekimlerin Hükümdarı olarak İtalyan okullarında okutulmuyor mu? Karaciğer ve sarılık hastalığını bulan, mikrobu tanımlayan da İbn- Sina’dır.  14. Asırda yaşamış FATİH’in manevi hocası Akşemsettin  Dünyanın en önemli bulaşıcı hastalıklar hekimiydi. Mikrobun da mucididir” 

Asım Güzelbey, yaptığı bu paylaşımın altında şunları yazdı:

“Bu yazdıklarım uzun bir makaleden seçtiklerim. İtalyanlar ve Avrupa ,hekimlerimizi bizden daha iyi tanıyorsa onlara helal olsun derim. Bu bizim ayıbımız…  Ben hekimlerimize güveniyorum ve Evde Kal TÜRKİYE diyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir