BÜYÜKŞEHİR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA TÜM EKİPLERİNİ SEFERBER ETTİ

SOKAKLAR TEMİZLENDİ, VATANDAŞLARIN İHTİYACI GİDERİLDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Corona Virüs (COVID-19) Salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından 10 Nisan’da yayınlanan genelgeyle Büyükşehir statüsündeki 30 il ve Zonguldak’ta uygulamaya koyduğu, il sınırları içinde 2 gün sokağa çıkma yasağıyla beraber tüm birimleriyle seferber oldu. Büyükşehir, talep eden vatandaşların ihtiyaçlarını giderdi, yasakla beraber boş kalan sokakları dezenfekte etti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde başlayan ve kısa sürede Dünya’yı etkisi altına alan Corona Virüs Salgını’na karşı verilen ulusal mücadele devam ediyor. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı tarafından Büyükşehir statüsündeki 30 il ve Zonguldak’ta ilan edilen 48 saatlik sokağa çıkma yasağıyla beraber harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, ekipleriyle çalışmalarını hızlandırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatıyla kurum bünyesindeki bütün araçlar vatandaşın hizmetine tahsis edildi. Büyükşehir, toplu taşıma araçlarının da yasak kapsamına alınmasından dolayı sağlık çalışanlarının mağdur olmaması için boş otobüsler tahsis edilerek, evlerinden çalıştığı sağlık kurumlarına geçmeleri sağladı. Büyükşehir, 2 gün süren sokağa çıkma yasağında halkın ihtiyaçlarını gidermek için vefa destek ekipleriyle gönül seferberliğine devam etti.

default

Çeşitli kanallarla ekiplere başvuru yapan vatandaşların ihtiyaçlarını Valilik koordinatörlüğündeki “Vefa Destek Ekipleri” giderdi. Ekmek, su gibi temel ihtiyaçların yanı sıra hijyen malzemeleri ve gıda tedarikleri yapıldı. Büyükşehir hâlihazırda devam ettiği 65 yaş üstü bin 500 vatandaşa sıcak yemek ve ekmek dağıtımını da sürdürdü. Şehrin her mahallesinde çalışan vefa ekipleri ayrıca köylere de ulaştı.

Büyükşehir Belediyesi sokağa çıkma yasağıyla, boşalan sokak ve caddeleri fırsata çevirerek 120 kişilik ekibiyle dezenfekte ve temizlik çalışmasına girişti. Temizlik ordusu, şehirde belirlenen 96 güzergâhta kaldırımları, yolları, otobüs ve tramvay duraklarını dezenfektesini gerçekleştirdi. Sokak hayvanlarını da unutmayan Büyükşehir, 48 saatlik yasakta, besleme noktalarına vitamin takviyeli mama ve yemleri koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir