‘Özel araçta sosyal mesafe cezası iddiaları gerçek değil’

Sertaç Aksan

Sosyal medya üzerinden hızla yayılan ‘Özel araçlarda da sosyal mesafeye uyulmaması halinde ceza kesildiği’ iddialarını emniyet yetkilileri yalanladı.

Özel araçlara da ceza yazılacak iddiası

Türkiye’de ilgili kurumların söz konusu alanlara ilişkin çalışmaları devam ederken, sosyal medya üzerinden bir anda yayılan bazı mesajlar da bilgi kirliliğine yol açıyor.
Özellikle WhatsApp uygulaması üzerinden hızla yayılan bir mesajda, özel araç sürücülerine de ceza uygulanacağı şeklinde yanlış bir bilgi paylaşıldı.

Paylaşımda şu ifadeler yer alıyor:

“Özel aracınızda şoförün yanını boş bırakın, arkaya da 2 kişi cam kenarlarına olmak kaydıyla oturabilir. Aksi takdirde 150 TL ceza yazıyorlar. İtiraz ederseniz insan hayatını tehlikeye atmaktan 3 bin TL ceza yazıyorlar… Bugün uygulamaya başladılar. Her noktada çevirme var, haberiniz olsun.”

 “Böyle bir uygulama yok”

Mesajın doğru olup olmadığını sorduğumuz İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri ise mesajda yer alan bilgilerin doğru olmadığını, trafik şube müdürlüğü ekiplerinin böyle bir uygulama yapmadığını söyledi. Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri, virüsle mücadele kapsamında atılan adımların bugün itibarıyla toplu taşıma ve il dışına çıkış yapan araçlarla ilgili olduğunu, yeni bir uygulama olması halinde resmi kurumların mutlaka bilgi vereceğini belirtti.

Haber Kaynağı: https://www.trthaber.com/haber/gundem/ozel-aracta-sosyal-mesafe-cezasi-iddialari-gercek-degil-472633.html

Gündem Haber Giriş: 3 Nisan 2020 Cuma 11:31 Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir