Prof. Dr. Mahmut Toğrul’un Gaziantep’teki Covid-19 salgını önergesi

“Gaziantep Milletvekili olarak, Covid-19 salgınına ilişkin Gaziantep’teki Kit sayısından tutalım da hangi hastanelerde kaç vakanın olduğunu kadar bir dizi soruyu sağlık bakanına yönelttik” diyen Prof. Dr. Mahmut Toğrul’un TBMM’ne verdiği yeni önergesi şu şekildedir:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından Anayasa’nın 98′ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL

TBMM İdare Amiri

Gaziantep Milletvekili

Çin’in Wuhan kentinde görülmeye başlanıp, tüm dünyayı etkisi altına alınan Corona virüs (Covid-19) salgını giderek büyüyor. Salgından kaynaklı ölenlerin sayısı dünya genelinde 25 bine yaklaşırken, vaka sayısı ise 500 binin üzerine çıktı. Şimdiye kadar 131 kişinin yaşamını yitirdiği Türkiye’de de vaka sayısı 9217’ye ulaştı.

Corona virüsle mücadele edilen birçok ülkede alınan çeşitli önlemlerle salgın kontrol altına alınmaya çalışırken, hükümetler ülkelerindeki sağlık örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile birlikte ortak çalışmalar içerisindeler.

Gelişmiş ülkelerin çoğunda kamuoyu salgın hakkında çok daha etraflıca bilgilendiriliyor ve açıklamalar bizdeki gibi Bakan’ın sınırlı sözcük sayısı tweet mesajlarıyla değil, bu konuda yetkilendirilmiş sağlık kuruluşları (örneğin A.B.D.’de Centers for Disease Control, Almanya’da Robert Koch Institute) tarafından yapılıyor.

Türkiye’de Sağlık alanında çalışan STK’lar, salgının hızla yayıldığı bir durumda bile testlerin yapıldığı iller ve ilçelerin söylenmemesinin ve yapılan testlerden kaçının pozitif çıktığına ilişkin bilgilerin doğru paylaşılmadığı konusunda kaygıları bulunmaktadır.

Türk Tabipler Birliği, (TTB) korona virüsü vakalarının Sağlık Bakanlığı’nın resmi web adresinden cinsiyet, yaş ve şehirlerine göre açıklanmasını istiyorlar. Tabipler, “Testi pozitif olan hastaların yanı sıra, test sonucundan bağımsız olarak klinik ve radyolojik olarak COVID-19 ile uyumlu olguların sayısı da verilmesi” gerektiğini belirtiyorlar. TTB, bulguları COVID-19 ile uyumlu ve tedavi gören hasta sayısının testi pozitif hasta sayısından kat be kat fazla olduğuna da dikkat çekiyor.

Kentimiz Gaziantep’te de salgın ile ilgili genel fotoğraf ülke genelinden pek farklı değildir.

Gaziantep’te Covid-19 salgınıyla ilgili bilgiler sır gibi saklanmaktadır. Salgın ile ilgili bilgileri sağlık kuruşları yapmak yerine belediye başkanı sınırlı düzeyde de olsa bazı bilgiler vermektedir. Yapılan açıklamaya göre kentteki toplam vaka sayısının 19 olduğu ve 2 üniversite öğrencisinin test sonuçlarının pozitif çıktığı söylenmektedir. Aynı zamanda Nurdağı’na bağlı Hortlar Köyü’nün karantina altına alındığı iddia ediliyor.

Bu bağlamda;

1-Tanısı doğrulanmış hastaların ikamet ettikleri il ve ilçelere göre, yaş ve cinsiyete göre dağılımlarının nasıl olduğunu ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz?  Covid-19 tanısı konulmuş kişilerin ikamet ettikleri bölgelerin açıklanmamasının nedeni nedir?

2-COVID-19 hastalığına karşı sağlık emekçilerine yönelik hangi önlemler alınmaktadır? Özel olarak Gaziantep’te aldığınız önlemler nelerdir? Gaziantep’te Covid-19 testi yapılan sağlık personeli sayısı kaçtır?

3-Gaziantep’te Corona virüs salgınına karşı sağlık emekçilerini koruyacak uygun kalitede ve yeterli sayıda kişisel korucu ekipman var mıdır? Varsa, envanterinizde koruyucuyu sağlık ekipmanları nelerdir ve sayıları ne kadardır?

4-Gaziantep’te hangi hastanelerde dönüşümlü çalışma sistemine geçildi? GAÜN Üniversite Hastanesi çalışanları için genelge açık olmasına rağmen neden dönüşümlü çalışma şartları sağlanmıyor?

5-Gaziantep’te kaç merkezde test yapılmaktadır? Gaziantep’te şu ana kadar (günlere göre) kaç test yapılmıştır? Yapılmış olan testlerden kaçı pozitif çıkmıştır? Bundan sonra günlük ortalama kaç test yapılması planlanmaktadır?

6-Bir kişiye test yapılması için hangi kriterler aranmaktadır? Hastaların başvurusu ile testlerin sonuçlanması arasındaki süre nasıldır?

7-Gaziantep’teki hangi hastanelerde Covid-19 testi pozitif çıkan hasta bulunmaktadır? Gaziantep’te Tomografisi çekilmiş hasta sayısı kaçtır?

8-Gaziantep’te tanısı doğrulanmış vakaların yurt dışı temas öyküsü ülkelere göre nasıl bir dağılım göstermektedir? Nurdağı Hortlar köyünün karantinaya alındığı doğru mudur?

9-Tanısı doğrulanmış olgularda bugüne kadar hangi ilaçlar kullanılmıştır? Bu ilaçların tedaviye yanıt oranı nedir? Tedavide kullanılması olası ilaçların Gaziantep’teki miktarı ihtiyacı karşılayacak düzeyde midir?

10-Bugün itibarıyla Bakanlığın elindeki test kiti sayısı nedir? Uzun vadede test kiti konusunda yetersizlik yaşanmaması için bir planlama yapılmış mıdır?

11-Gaziantep’e gelen toplam kit sayısı kaçtır? Gelen kitler ile Gaziantep’teki ihtiyaç arasındaki fark kaçtır?

12-Gaziantep’te salgın ile ilgili bir sağlık yetkilisinin açıklama yapması yerine Belediye başkanın açıklama yapmasının nedeni nedir? Sağlık kuruluşlarındaki yetkililerden birisinin açıklama yapması daha etik değil midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir