Bayram Yılmazkaya: “Tüm İnsanlığın Minnettar Olduğu Sağlık Çalışanlarına Karşı Şiddet Kabul Edilemez!”

Tüm Türkiye’de sağlıkçılar koronavirüsle canla başla mücadele ederken geçtiğimiz günlerde Gaziantep Şahinbey İlçesinde sağlık çalışanına yapılan saldırı büyük tepkilere neden oldu.

 “Tüm İnsanlığın Minnettar Olduğu Sağlık Çalışanlarına Karşı Şiddet Kabul Edilemez!” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “koronavirüse karşı kendi canlarını hiçe sayan sağlık çalışanlarının bu fedakârlığının karşılığı şiddet olmamalı. ” ifadelerini kullandı.

Yılmazkaya, “Türkiye günlerdir koronavirüs nedeniyle gece gündüz demeden hastalar için mücadele veren sağlık çalışanlarına minnettarlığını en azından alkışlayarak gösterirken, Gaziantep’te bir sağlıkçımıza yapılan saldırı tüm hemşerilerimizi olduğu gibi hepimizi derinden üzmüştür” dedi.

“Koronavirüs salgınıyla canla başla mücadele eden sağlık çalışanları hayatlarını hiç sayarak yer, zaman, mekân kavramı gütmeden, hasta sağlığı için fedakârca hizmet verirken şiddete maruz kalması kabul edilebilir değildir.” diyen Yılmazkaya, “Koronavirüs stresi altında uzun çalışma süreleri ve ağır iş yükü altın işlerini yapmaya çalışan sağlık insanları şiddete maruz kalınca ne kadar verimli olabilir ki?!” ifadelerini kullandı.

Yılmazkaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye günlerdir koronavirüsü nedeniyle gece gündüz demeden hastalar için mücadele veren sağlık çalışanlarına minnettarlığını en azından alkışlayarak gösterirken Gaziantep’te 112 Acil Servis’te görevli bir kardeşimize yapılan saldırı tüm hemşerilerimizi olduğu gibi hepimizi derinden üzmüştür.

Yer, zaman, mekân kavramı gütmeden, hasta sağlığı için fedakârca hizmet veren sağlık çalışanlarının vatandaşlarımız için canla başla çalışırken kendi can güvenlikleri için de endişe ederek, panik halinde çalışmalarının kutsal mesleklerini yerine getiren bu kişilere reva görmemeliyiz. Şiddet olgusu nerede ve kime uygulanırsa uygulansın kesinlikle kabul edilemez. Uygulandığı ve görüldüğü her yerde şiddete etkin bir biçimde önlemek ve gerekli yasal zemini oluşturmak devletin birincil görevleri arasında yer almalıdır.

Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarını sonlandırmak, sağlık kurumlarında çalışan personelin rahat ve güvenli bir ortamda hizmet verebilmesini sağlamak amacıyla bir takım tedbirlerin alınması ve caydırıcı önlemlerin biran önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Koronavirüs salgınıyla canla başla mücadele eden sağlıkçılarımızı bir kez daha yürekten kutluyor, Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman sağlık emekçilerimizin yanlarında olduğumuz ifade etmek istiyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir